انگلستان اخیراً دستورالعملی را در رابطه با تمدید خودکار اشتراک‌ نرم‌افزار آنتی‌ویروس منتشر کرده است. این دستوالعمل مربوط به فروشندگان این محصول امنیتی است که در بخشی از آن‌ به فروشندگان آنتی‌ویروس‌ها برای جلوگیری از نقض قوانین حمایت از مصرف کننده توصیه‌هایی می‌شود. لذا فروشندگانی که قصد فروش آنتی ویروس به مشتریان انگلیسی را دارند باید این دستوالعمل را رعایت کنند. همچنین آزمایشگاه اتریشی تست آنتی‌ویروس AV-Comparatives از این اصول و دستورالعمل‌ها پشتیبانی می کند.

قوانین تمدید خودکار آنتی‌ویروس بسیار ساده است. نرم‌افزار آنتی‌ویروس تقریباً همیشه به‌عنوان یک سرویس فروخته می‌شود. این بدین معنی است که خرید یکباره نیست و برای دریافت به‌روزرسانی‌ها پس از اتمام دوره به پرداخت حق اشتراک مجدد نیاز دارد. تمدید خودکار اشتراک به این معنی است که وقتی مشتری برای اولین بار نرم افزار را خریداری می کند، فروشنده اطلاعات پرداخت مشتری را حفظ می کند. سپس، هنگامی که دوره اشتراک اولیه که معمولاً یک سال است منقضی شود، فروشنده برای ارائه خدمات در دوره بعدی، بدون نیاز به هیچ اقدامی از سمت مشتری، تمدید را بصورت اتوماتیک انجام می‌دهد.

آنتی ویروس تمدید

تمدید خودکار آنتی‌ویروس احتمالاً برای فروشنده نرم افزار نیز مفید خواهد بود، زیرا به معنای درآمد مداوم بدون هیچ تلاش یا هزینه اضافی از جانب آنهاست. برای مشتریانی که از خدمات راضی هستند، تمدید خودکار راحتی را به ارمغان می‌آورد و این آرامش خاطر را به ارمغان می‌آورد که رایانه‌هایشان محافظت می‌شود. با این حال، دستورالعمل مذکور اشاره می‌کند که برخی از فروشندگان آنتی‌ویروس برای تعیین اینکه آیا سیاست های تمدید خودکار آنها با قوانین حمایت از مصرف کننده بریتانیا مطابقت دارد یا خیر، مورد بررسی قرار گرفته‌اند.

 

بطور کلی، قوانین انگلستان استفاده از تمدید خودکار آنتی ویروس را ممنوع نمی کند. با این حال، CMA شرایطی را مشخص می کند که فروشندگان باید هنگام ارائه تمدید خودکار از آنها پیروی کنند. در واقع، این شرایط تضمین می کنند که مصرف کنندگان به طور کامل از فرآیند تمدید خودکار، هزینه آن و نحوه لغو آن مطلع هستند. لیست کامل اصول انطباق CMA در زیر آورده شده است:

1 – اطمینان حاصل کنید که مشتریان شما قادر به انتخاب کاملا آگاهانه در مورد تمدید خودکار هستند.

2 – اطمینان حاصل کنید که هرگونه قیمتی که اعلام می‌کنید دقیق است و مشتریان را گمراه نمی کند.

3 – نکات کلیدی قرارداد تمدید خودکار باید توسط مشتری تایید شود.

4 – اطمینان حاصل کنید که مشتریان شما به راحتی می توانند تمدید خودکار را خاموش کنند.

5 – به مشتریان خود در مورد تمدید خودکار به موقع و قبل از وقوع اطلاع رسانی کنید.

6 – اگر تمدید خودکار خاموش شد دیگر بصورت اتوماتیک اجرا نشود.

7 – به مشتریان خود فرصت دهید تا نظر خود را تغییر دهند.

8 – در صورت عدم رضایت مشتریان، بازپرداخت را برای آنها آسان کنید.

9 – برای مشتریانی که پس از تمدید خودکار دیگر از محصول استفاده نمی‌کنند، تدابیر امنیتی مناسب ارائه کنید.

AV-Comparatives گزارش می دهد که از شکایات متعدد مشتریان در مورد تمدید خودکار آنتی ویروس آگاه است. سال گذشته، این آزمایشگاه تست آنتی ویروس سیاست های تمدید خودکار فروشندگان مختلف نرم افزار آنتی‌ویروس خانگی را بررسی کرد. یافته‌های آنها در گزارش خلاصه مصرف کننده 2020 منتشر شده است.

این گزارش اشاره می‌کند که در شدیدترین حالت، قیمت تمدید خودکار بیش از سه برابر هزینه اشتراک سال اول بوده است. این کار به خودی خود غیرقانونی یا نادرست نیست. با این حال، به نظر می‌رسد که برخی از مشتریان احساس می‌کنند که در مورد روش تمدید خودکار، نحوه لغو آن یا قیمت تمدید به درستی اطلاع رسانی نشده ‌است.

یکی دیگر از عوامل مهم در تمدید خودکار آنتی‌ویروس این است که در زمان خرید اجاری آن باید اجباری یا اختیاری باشد. اگر اختیاری باشد، مشتری می‌تواند خرید را بدون فعال کردن تمدید خودکار انجام دهد. اگر اجباری باشد، مشتری باید با فروشنده تماس بگیرد تا از تمدید اشتراک جلوگیری کند.

بنابر یافته های آزمایشگاه AV-Comparatives بیش از نیمی از محصولات بررسی شده، دارای تمدید خودکار اجباری هستند. طبق این گزارشات از هر 8 نفر 7 کاربر از تمدید خودکار اجباری هنگام خرید نرم افزار امنیتی رضایت ندارند. AV-Comparatives به فروشندگان آنتی‌ویروس پیشنهاد می‌دهد که به مشتریان خود اجازه دهند در زمان خرید تصمیم بگیرند که آیا می‌خواهند تمدید خودکار فعال باشد یا خیر.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *