امنیت بیت کوین

زمانی ارزش بیت کوین به اندازه ای نبود که شما بخواهید زیاد در مورد امنیت بیت کوین فکر کنید و یا ما هم مطلبی در باره آن بنویسیم. در حال حاضر، ارزش یک واحد این ارز دیجیتال به اندازه ای است که نه شما و نه ما میتوانیم مانند گذشته فکر و رفتار کنیم. با افزایش ارزش ارزهای دیجیتالی به خصوص بیت کوین، محافظت از آنها برای مالکان آن ضروری است، حتی اگر دارایی آنها بسیار ناچیز باشد.

مرغت را سفت ببند همسایه ات را دزد نکن

شما ممکن است که در امور ارزهای دیجیتال خبره باشید. اما حتی اگر چند سال است در این بازی بوده اید، باید حافظه خود را تازه کنید و اقدامات امنیتی خود را دوباره بررسی کنید. تراژدی دنیای دیجیتالی که در آن زندگی می کنیم این است که هرکسی هدفی دارد: نهنگ یا ماهی، تبهکار یا قربانی، مشهور یا گم نام. با این وجود، دو اقدام اولیه برای کاهش در معرض تهدید قرار گرفتن برای شما وجود دارد:

آن را قفل کنید: دارایی رمزنگاری خود را در یک کیف پول ایمن نگه داری کنید که کلید شخصی آن را در اختیار دارید. به این ترتیب تنها خود شما مسئول آنچه برای سکه هایتنان اتفاق می افتد هستید.

برای امنیت بیت کوین آن را خودتان نگه دارید

همانطور که تأکید کردیم، دارایی های بیت کوین خود را خودتان نگه دارید. پنج سال پیش، هیچکس اگر می گفتید ۱۰۰ BTC دارید اهمیتی نمی داد. امروزه اگر این را به کسی بگویید خود را در معرض حمله کسانی قرار می دهید که به نوعی می خواهند این دارایی را جذب کنند.

پیش از اینکه در بایدها و نبایدهای امنیتی غرق شویم، آنچه باید به آن توجه کنیم این است که داشتن بیت کوین و استفاده از آن باید لذت بخش باشد، نه اینکه موجب اضطراب و ترس شود. توصیه های زیر را به خاطر بسپارید، آن را اجرا کنید و سپس خواب راحت تری خواهید داشت.

کیف پول خود را درست انتخاب کنید

دو روش اصلی برای ذخیره سازی و امنیت بیت کوین و دیگر ارزهای رمزنگاری شده وجود دارد: در کیف پولی که کلید آن دست شخص شماست، یا در تبادلی که کلیدها را از نزد خود نگه می دارید. کیف های سخت افزاری مانند Trezor و Ledger و همچنین برنامه های موبایل همچون Bread  در یک دسته قرار می گیرند. کلید شخصی خود را می نویسید و می کارید (یک عبارت بازیابی ۱۲ کلمه ای)، سکه هایتان امن خواهند بود، حتی اگر تصادفا برنامه ای را حذف کنید یا کیف پول سخت افزاری شما بشکند.

کیف پول سخت افزاری Trezor bitcoin

از سوی دیگر، نگه داری سکه هایتان در یک مبادله رمزنگاری پول یا سایتی مانند Localbitcoins راحت است، مخصوصا برای تاجرانی که هر روز خرید و فروش ارز دیجیتال انجام می دهند. با این وجود، همیشه راحتی با هزینه ای همراه است و هزینه این راحتی نیز امنیت است. اگر معامله تقلبی باشد یا هک شود، احتمال اینکه دارایی تان را از دست بدهید وجود دارد. این در گذشته اتفاق افتاده و دوباره هم اتفاق خواهد افتاد. داشتن یک کیف پول سخت افزاری به امنیت بیت کوین های شما کمک می کند.

از گذرواژه هایی قوی و منحصر به فرد استفاده کنید

در ۶۳٪ همه حملات موفق سایبری از گذرواژه ها استفاده می شود. استفاده از گذرواژه هایی که قابل حدس زدن هستند و یا حتی بدتر با دستیابی به یکی از گذرواژه ها تمام حساب های شما در دسترس قرار میگیرد زیرا شما یک پسوورد برای همه آنها تعریف کرده اید. پس وقتی می خواهید گذرواژه انتخاب کنید تنبل نباشید و یا از میانبرها استفاده نکنید، ارزشش را ندارد. اگر به حافظه خود برای به خاطر سپردن گذرواژه هااعتماد ندارید، از یک مدیر گذرواژه مانند F-Secure Password Protection استفاده کنید.

۲FA یا احراز هویت دوفاکتوره را جدی بگیرید

بسیاری از مبادلات ارز دیجیتالی مانند Bitfinex در حال حاضر مشتریان خود را مجبور می کنند که احراز هویت دو فاکتوری را فعال کنند. کیف ارز دیجیتال شما، حساب مبادله شما، حساب ایمیل شما و هر چیز دیگری که به استفاده از ارز رمزنگاری شده وابسته است باید با ۲FA محافظت شود. هشدار: این فرم دوم احراز هویت نباید شامل تایید اس ام اس تلفن همراه باشد. مهاجمین تعیین شده می توانند کارکنان خدمات معتبر مشتری را به انتقال یک شماره تلفن به یک گوشی جدید متقاعد کنند و از آن برای دور زدن ۲FA استفاده کنند. در عوض، از روشی مانند Google Authenticator یا یک کلید سخت افزاری ۲FA برای امن کردن حساب هایتان استفاده کنید. از نمونه های احراز هویت دوفاکتوره میتوان به Duo Security اشاره کرد.

روی این لینک کلیک نکنید

حملات فیشینگ یکی از رایج ترین روش هایی است که در آن حساب ها به خطر می افتند. بر روی هر لینکی که در ایمیل ها و یا در رسانه های اجتماعی وجود دارد کلیک نکنید و قطعا مراقب باشید که چه پیوستی را دانلود می کنید. در عوض، دامنه سایت را نشانه گذاری کنید تا از خطر کلیک کردن لینک های جعلی کلاهبردارانی که می خواهند کیف پول دیجیتالی شما را خالی کنند و در بلاکچین با محتوای خود ناپدید شوند جلوگیری کنید. مطالعات نشان داده اند که علیرغم آگاهی از خطرات کلیک روی لینک های مشکوک ایمیل، افراد هنوز هم مرتب این کار را انجام می دهند. مثل بیشتر مردم نباشید شما دقیق تر از آنها عمل کنید.

یادآورهای نهایی

با استفاده از وای-فای عمومی، به کیف پول بیت کوین خود وارد نشوید. در واقع، با وای فای عمومی وارد هرچیزی که به آن مربوط می شود نشوید. با این کار، خود را در معرض حملات man in the middle قرار می دهید که می تواند رمزهای عبور و سایر اطلاعات شخصی شما را فاش کند. همچنین، هنگام تعامل در فضای پول دیجیتالی، از یک نام کاربری و آدرس ایمیلی که با هویت واقعی شما ارتباطی نداشته باشد استفاده کنید و درباره اطلاعات شخصی که به غریبه ها در اینترنت می دهید بسیار محتاط باشید.

با یک میلی بیت – یا ۱/۱۰۰۰th  بیت کوین ، در حال حاضر ارزش آن بیش از ۱۰ دلار است، هر کیف پول، مهم نیست که چقدر BTC آن پر باشد، یک هدف است. مقدار دارایی بیت کوین خود را خودتان نگه دارید، هویت دنیای واقعی خود را از دنیای آنلاین جدا کنید و اگر مطمئن نیستید روی لینکی کلیک نکنید. جهان بیت کوین پر از افراد شگفت انگیز است، ولی مانند هر کالای ارزشمندی سارقان، آسیب ها و تهدیدات را نیز به خود جذب می کند. از دارایی های خود محافظت کنید، حتی از opsec خود محافظت کنید، سپس نفس راحتی بکشید و از آنچه دارید لذت ببرید.

 


برقراری امنیت بیت کوین به زبان ساده


 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *