tor-100646626-large

ضربه ای دیگر برای پروژه Tor Project:  یکی از اولین مشارکت کننده ها و همکاران پروژه Tor Project، تصمیم گرفت که این پروژه را ترک کرده و تمام گره های مهم و حیاتی Tor را که تحت مدیریتش قرار داشت، خاموش کند.

Lucky Green کسی بود که پیش از معروف شدن و شناخته شدن شبکه Anonymity به عنوان TOR، عضوی از این پروژه بوده و با آن همکاری داشته است. وی احتمالا یکی از پنج گره موجود در شبکه TOR را ابتدای شروع به کارش، اجرا می کرده و گره های مخصوص داخل شبکه Anonymity    را مدیریت می کرده است.

اگرچه، Green هفته پیش اعلام کرده بود که، بخشی از پروژه Tor بودن دیگر، “بیش از این برای وی مناسب نیست”، چه از نظر مالی، و چه به لحاظ تامین منابع محاسباتی.

پروژه TOR به عنوان The Onion Router  نیز شناخته می شود، یک شبکه Anonymity    که از مجموعه ای از گره ها استفاده کرده و پوشش ترافیک کاربرانش را تقویت می کند و با تغییر و مبدل ساختن آدرس های IP و اصل آنها، شناسایی و identity کاربران را پنهان می سازد.

شبکه TORتوسط افرادی استفاده می شود که از حفظ حریم خصوصی آگاهند، از دیگر طرفداران این شبکه می توان فعالان، ژورنالیست ها و کسانی را نام برد که در کشورهایی زندگی می کنند که قواعد سانسوری شدیدی اعمال می شود.

در کنار تعدادی از relayها یا تقویت کننده های سریع TOR، Green در حال حاضر گره ” Tonga” را نیز (از TOR ) اجرا می کند، گره ای که خیلی خوب به عنوان ” Bridge Authority (پل خودگردان)” شناخته می شود.

Bridge Authorityها یا پل های خودگردان، اجزای مهم و حیاتی شبکه هستند که آدرس های IP شان در برنامه های کاربردی TOP به شدت رمزگذاری شده است، و به شبکه Anonymity   اجازه می دهند تا مانع از ممنوعیت های مختلف شده و هر گونه تلاش در سطح ISP را مسدود می کند. این گره ها، داده های حیاتی را با توجه به دیگر گره های TOR نگهداری می کنند.

به علاوه، از آنجایی که تمام سرورهای TOR به شبکه Anonymity   اضافه شده اند، به یکی ازBridge Authority ها یا پل های خودگردان گزارش می دهند، و خاموش شدن Bridge Authority به یک به روز رسانی برای کد TOR نیاز خواهد داشت.

بنابراین، عملا خروج Lucky Green از این پروژه یک معامله بزرگ می باشد.

Green دلیل اصلی اش را برای این تصمیم و ترک پروژه TOR اعلام نکرده، هرچند اشاره کرده که “رویدادهای اخیر” منجر به خروج وی شده است. در اینجا اظهارات وی را می خوانید:

“احساس می کنم که تصمیمم برای خروج از این شرکت در چارچوب اخلاقیات، انتخاب منطقی نبوده است، اما اعلام کردم که تمام سرویس های میزبانی یا hosted مربوط به TOR را که بر روی سیستم های تحت کنترل من قرار دارد، قطع می کنم. برای Tor Project هیچ آرزویی نمی کنم اما امیدوارم با این اوقات دشوار پیش رو، با بهترین حالت رو به جلو حرکت کند.”

اگرچه خیلی واضح و مشخص نیست، اما رویدادهای اخیر می تواند نتیجه این آشفتگی در Tor Project باشد، آشفتگی هایی که از زمانی آغاز شد که Jacob Appelbaum مجبور به ترک Tor Project شد، در حالی که یک سری اتهامات جنسی نیز به وی نسبت داده بودند. خود Appelbaum قویا این اتهامات را رد می کند، اما همچنان تصمیم به کناره گیری دارد.

Green نمی خواهد بلافاصله این گره های حیاتی TOR را خاموش و غیرفعال کند. تصمیم دارد این گره ها را درست به مانند کلیدهای رمزنگاری شده مرتبط با آنها، در تاریخ ۳۱م آگوست، خاموش کند؛ بنابراین زمان کافی به developersها می دهد تا شبکه هایشان را به روز کنند.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *