باج افزار NotPetya

بریتانیا، اولین کشور غربی است که به صورت رسمی، ارتش روسیه را به رهبری و راه‌اندازی باج افزار NotPetya متهم کرده است. Lord Ahmad یکی از مقامات رسمی در وزارت خارجه بریتانیا، بیانیه ای را به صورت آنلاین منتشر کرد. در این بیانیه آمده است: “دولت بریتانیا تشخیص داده است که دولت روسیه و به طور مشخص ارتش این کشور، مسئول حمله سایبری مخرب NotPetya در ژوئن ۲۰۱۷ بوده است.”

” این حمله نشان داد که بی توجهی به حاکمیت اوکراین ادامه دارد. انتشار بی پروای این باج افزار، عملکرد سازمان های سراسر اروپا را با اختلال مواجه کرد و موجب صدها میلیون پوند زیان شد.”

Lord Ahmad میگوید: ” کرملین باعث موضع گیری روسیه در جهت عکس غرب شده است در حالیکه نباید چنین باشد. ما از روسیه میخواهیم همانطور که ادعا میکند، عضوی مسئولیت پذیر از جامعه بین المللی باشد و مخفیانه برای تضعیف آن تلاش نکند.”

مرتبط : راه مقابله با باج افزار – مقابله با هر نوع RANSOMWARE

احتمالا اعضای آژانش اطلاعاتی روسیه در پشت حمله باج افزار NotPetya هستند

وزیر امور خارجه بریتانیا انگشت اتهام  خود را به هیچ بخش خاصی از ارتش روسیه نشانه نگرفته است اما یک مقاله در واشنگتن پست با اشاره به منابع سیا که در اواسط ماه ژانویه منتشر شده بود، اداره کل اطلاعات نظامی ارتش روسیه (به اختصار GRU) را به عنوان یکی از عوامل ایجاد باج افزار NotPetya معرفی کرده است.

در گزارشی که سرویس اطلاعات خارجی استونی منتشر کرده است، این سازمان ادعا میکند که سازمان جاسوسی نظامی GRU در پشت حمله ی جاسوسی APT28 که تحت عنوان Fancy Bear نیز شناخته میشود قرار داشته است، که مسئول هک کردن تمام جهان از جمله هک کردن DNC میباشد.

سرویس مخفی اوکراین (SBY) نیز در مورد مقصر دانستن روسیه در مورد حادثه باج افزار NotPetya  سکوت نکرده و چند روز پس از این حادثه، اتهامات عمومی را علیه روسیه مطرح کرده است. البته اوکراین همیشه روسیه را مسئول هر اتفاق خرابکارانه در دنیا می داند. رویکرد اکراین به روسیه مانند رویکرد ایرانی ها نسبت به انگلیس در زمان های قدیم است.

از سوی دیگر، مقامات آمریکایی هیچ نظر رسمی در رابطه باج افزار  NotPetya مطرح نکرده اند. آنها قبل از آن دولت کره شمالی را متهم به دست داشتن در انتشار باج افزار Wannacry کرده بودند.

مرتبط : همه چیز در مورد باج افزار – پیش بینی، پیشگیری، شناسایی و پاسخ

انگلیس: ارتش روسیه “قریب به یقین” پشت NotPetya بوده است

بیانیه Lord Ahmad نیز با یادداشتی از مرکز ملی امنیت سایبری بریتانیا همراه شد که گفته است که “ارزیابی می کند که ارتش روسیه قریب به یقین مسئول حمله مخرب ناشی از حمله سایبری NotPetya است”.

شیوع باج افزار NotPetya در ۲۷ ژوئن ۲۰۱۷ صورت گرفت و به صورت عمده کمپانی های اوکراینی را هدف قرار داد. آلودگی این باج افزار به دلیل شبکه های مشترک و متصل به سایر مشاغل در سراسر جهان گسترش یافت.

باج افزار Bad Rabbit به دنبال NotPetya در ۲۴ اکتبر شیوع پیدا کرد. گرچه آسیب این باج افزار کمتر بود اما اعتقاد بر این است که نسخه ی اصلاح شده از NotPetya بوده و بسیاری معتقدند روسیه نیز در شکل گیری آن دست داشته است.

 

مرتبط : بانک ابزار رمزگشایی باج افزار – اطلاعات خود را رایگان بازگردانید

مرتبط : آینده‌ باج افزارها در سال ۲۰۱۸ و پس از آن

منبع : خبرگزاری بی بی سی


بریتانیا، ارتش روسیه را رسما متهم به راه اندازی باج افزار NotPetya کرد


 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *