ارزهای رمزپایه ، بیت کوین و مجرمان

با وجود اینکه بیت کوین و دوستان، شهرت بسیار زیادی در سرمایه گذاری برای خود کسب کرده اند، اما در عین حال تبدیل به وسیله ای برای سو استفاده مجرمان به خصوص مجرمان اینترنتی شده اند.

در ماجرای ارزهای رمزپایه فقط سرمایه گذاران نیستند که پول خوبی بدست آورده اند بلکه مجرمان نیز در حال پول ساختن از این ارز پرطرفدار قرن ۲۱ هستند.

رشد خیره کننده ارزش بیت کوین در سال های گذشته که احتمالا گاهی باعث حسرت و گاهی باعث سردرگمی می شود نام ارزهای رمزپایه را برسر زبان ها انداخت. تمام این نوع ارزهای دیجیتالی از فناوری بلاک چین استفاده می کنند. در ماه دسامبر میلادی سال ۲۰۱۷ ارزش هر BTC به بیش از ۱۹ هزار دلار رسید و از آن پس سقوطی قابل پیش بینی را تا نرخ ۷ هزار دلار نیز تا به امروز تجربه کرده است.

بیت کوین معروفترین نوع ارز رمزپایه در بازار است. اکنون بیش از ۱۵۰۰ نوع از این ارزها موجود است که برخی از آنها اسمی عجیب و غریبی دارند مانند PinkDog یا Dogecoin و خیلی های دیگر. قبل از اینکه هیجان زده به فکر خرید بیت کوین بیفتید فراموش نکنید که اینجا بازاری است پر از مجرم ، هکر و خلاف کار. برای مثال امروزه اغلب هکرهای اینترنتی از این ارز به عنوان باج در ازای اطلاعات شما استفاده می کنند. همین چندی پیش بود که در حمله باج افزار WannaCry از همین ارز برای دریافت باج استفاده شد. حتی امروز ویروس های زیادی با آلوده کردن و سواستفاده از کامپیوتر یا موبایل شما به استخراج بیت کوین * یا ارزهای دیگر می پردازند. همچنین چندین مورد دیگر که امروز بسیار مورد توجه هکرهای کلاه سیاه قرار گرفته است.

مرتبط : ابزار رمزگشایی باج افزار WANNACRY عرضه شد فایل ها را بدون پرداخت باج باز کنید

کارشناسان امنیت آنلاین می گویند که بیت کوین اغلب برای کارهای غیر قانونی مورد استفاده قرار می گیرد. طبق گفته ها و مشاهدات، ۹۹% از فعالیت های مجرمانه اینترنتی با استفاده از ارزهای رمزپایه صورت می گیرد.

این بخش تاریک ارزهای رمزپایه است که گاهی در تلاطمات پرخروش ارزش بیت کوین و دوستان نادیده گرفته می شود. اما از آنجاییکه ارزهای رمزپایه معنی جدیدی یعنی ابزار سرمایه گذاری به خود گرفته است، هکرها نیز این موقعیت را دریافته و شروع به سواستفاده از این موقعیت کرده اند.

امروز دلایل زیادی برای استفاده از ارزهای رمزپایه و راه های زیادی برای قربانی شدن وجود دارد. در اینجا به گوشه ای از آنها می پردازیم.

بیت کوین و مجرمان اینترنتی

مخفی کردن پول

دلیلی که مجرمان اینترنتی و هکرها به ارزهای رمزپایه و بیت کوین اعتماد می کنند همان دلیلی است که سرمایه گذاران به این نوع ارزها علاقه مند شده اند: قابلیت مخفی کردن پول از دید همه.

تمام تراکنشات ارزهای رمزپایه از یک سری کلیدهای عمومی و اختصاصی برای امن کردن پرداخت استفاده می کنند و این سناریو کاملا بصورت محرمانه و مخفی صورت می گیرد. شما می توانید ببینید که پول کجا و به کدام کیف پول می رود ولی هرگز نخواهید فهمید که این کیف پول مربوط به چه کسی می باشد.

این ناشناس ماندن به مجرمان اجازه می دهد تا بدون شناخته شدن به فروش اطلاعات غیرقانونی و آنچه هک کردن بپردازند. آنها دیگر نگران این نیستند که پای قانون به میان کشیده شود و نتیجه تلاش مجرمانه خود را بدون دردسر دریافت می کنند. برای مثال هکرهای واناکرای از قربانیان خود بیت کوین به ارزش ۳۰۰ دلار درخواست می کردند تا کامپیوتر آنها را به حالت سابق برگردانند. مجرمان حتی از بیت کوین برای پرداخت کلاس های آنلاین و آموختن راه های هک کارت اعتباری و دزدیدن هویت افراد استفاده می کنند.

مدیر عامل شرکت سایسک می گوید که : “دنیای ارزهای رمزپایه به مجرمان اجازه می دهد که با ریسک بسیار کمتر به اعمال مجرمانه خود بپردازند و شنلی برروی دوش خود بیندازند تا از دید همگان مخفی شوند.”

پس چه چیزی بهتر برای یک مجرم که از چنین شنلی استفاده کند که دست دولت هم به او نخواهد رسید. برای مثال اتحادیه اروپا و انگلستان تلاش بسیار زیادی برای از بین بردن قابلیت ناشناس ماندن در ارزهای دیجیتال می کنند. آنها می گویند که تروریست ها می توانند از این موضوع برای پول شویی استفاده کنند و این موضوع باعث نگرانی آنها شده است. خانم ترزا می ، نخست وزیر انگلیس به بلومبرگ گفت که : “ما باید به دلیل نوع استفاده از ارزهای رمزپایه به خصوص توسط مجرمان، به این موضوع با جدیت و دقت زیادی نگاه کنیم.”

برنامه اتحادیه اروپا این است که برای خرید و فروش بیت کوین و تراکنشان آن نیازمندیهای مانند شناسایی هویت فرد را به اجرا درآورد.

 

بانکی از بات نت ها

بات نت ها ابزاری هستند که با نفوذ به کامپیوترها تحت فرمان هکرها قرار می گیرند. آنها به خودی خود هیچ آسیبی به شما نمی زنند و تنها مانند سربازی جان برکف، منتظر فرمان فرمانده خود هستند. شناسایی بات نت ها برای هر آنتی ویروسی آسان نیست زیرا آنها فعالیت مشکوکی از خود نشان نمی دهند و بی صدا در گوشه ای نشسته اند. اما حالا با ارز رمزپایه هکرها هدف جدیدی برای استفاده از بات نت پیدا کرده اند : پول ساختن.

ارزهای رمزپایه خرید و فروش می شوند ولی آنها را می توان استخراج هم کرد که برای استخراج آنها نیاز است تا از قدرت پردازش کامپیوترها استفاده شود. امروزه استخراج بیت کوین و دیگر ارزهای رمزپایه شاید چندان توجیه اقتصادی ای نداشته باشد زیرا میزان برق و نیرویی که برای استخراج می بایست استفاده کرد از ارزش آنچه استخراج می شود اغلب بیشتر خواهد بود. اما زمانیکه که شما از منابع و برق دیگران برای استخراج استفاده کنید دیگر این مسئله توجیه اقتصادی پیدا می کند زیرا هکرها مجبور به پرداخت قبض برق قربانی خود نیستند. این موضوع را به این اضافه کنید که آنها می توانند از توان کامپیوتر هزاران نفر برای عملیات استخراج استفاده کنند. وقتیکه بات نت میرای Mirai botnet در سال ۲۰۱۶ پخش شد توانست کنترل هزاران دستگاه را در دنیا به دست بگیرد و شاید شما بدون آنکه بدانید یکی از قربانیان میرای یا بات نتی مشابه باشید.

مرتبط : WANNAMINE چیست؟ بدافزاری که ارز رمزپایه استخراج – ماینینگ میکند

بدافزارهایی که همه چیز را می برند

اگر شما نمی توانید استخراج کنید یا بات نتی ندارید که برایتان این کار را انجام دهد همیشه یک راهکار قدیمی وجود داشته است : آن را بدزدید.

برخی از بدافزارها وجود دارند که مدام به دنبال کیف پولهای حاوی ارز رمزپایه می گردند تا آنها را با سرقت خالی کنند. در ماه اکتبر سال یکی از همین بدافزارها به نام CryptoShffler کشف شد کهه به هکرها اجازه تغییر آدرس کیف پول از کامپیوتر قربانی به کامپیوتر هکر را می داد. بنابراین هرچه یک نفر می کاشت را نفری دیگر درو می کرد.

به دلیل اینکه تراکنشات ناشناس انجام می شوند قربانی نمی توانست متوجه شود که چه اتفاقی در حال رخ دادن است و تنها زمانی متوجه می شد که دیگر خیلی دیر بود. این کرم اینترنتی تا قبل از اینکه توسط کمپانی کسپرسکی کشف شود ۲۳ بیت کوین به ارزش ۲۱۰.۰۰۰ دلار به سرقت برده بود.

این روش نوعی جدید از سرقت بیت کوین یا دیگر ارزهای رمزپایه است که تازه شروع شده است و به احتمال زیاد در آینده فراگیرتر خواهد شد.

 

جرم های قدیمی با فناوری جدید

ارتباط بین ارزهای رمزپایه و جرم در حال نزدیک تر شدن است و هر چه ارزش این نوع ارزها بیشتر شود این ارتباط تنگاتنگ تر خواهد شد.

پیشبینی شده است که، ۱۰ سال به طول خواهد انجامید تا دولت ها بتوانند جرمهای موجود در ارزهای دیجیتال را تحت کنترل خود در بیاورند و حتی ممکن است تا آن زمان هم این اتفاق رخ ندهد. زیرا طرح ارزهای رمزپایه همیشه در حال بهینه شدن و تکامل یافتن هستند و تا ۱۰ سال آینده تغییرات زیادی در آنها رخ خواهد داد.این نوع جدیدی از یک بازی قدیمی است اما با این تفاوت که دست طرف مقابل برای انجام کارهای خود بسیار باز است و احتمال گیر افتادن خیلی کم.

مرتبط : آژانس جاسوسی انگلیس ریسک های استفاده از بیت کوین را بررسی می کند

 


چگونه ارزهای رمزپایه مانند بیت کوین کار مجرمان اینترنتی را آسان کرده اند


 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *