From_Nucler_War_to_Cyber_War

به جرات میتوان دوران حملات آنلاین را در دو دوره تقسیم کرد. دورۀ پیش از استاکس نت و دورۀ پس از استاکس نت. عواقب حمۀ استاکس نت آنچنان که باید و شاید برای مردم دنیا روشن نشده است و کسی هم اجازۀ صحبت دربارۀ آن را ندارد. ولی چیزی که ما بعنوان محقق امنیت سایبری میتوانیم بازگو کنیم این است که پس از استاکس نت جنگ بین کشورها شکلی تازه و پیچیده تری به خود گرفت. یکی از دلایلی که هنوز کسی شفاف دربارۀ حمله دولتهای ایالات متحده امریکا و اسرائیل به تاسیسات اتمی ایران در نطنز صحبت نمیکند، ترس آگاهی مردم دنیا از عمق عواقب این فاجعه است. این پروژه که پروژۀ بازیهای المپیک یا Olympic Games (OG) نام داشت و بعدها توسط کمپانی های آنتی ویروس استاکس نت لقب گرفت اولین حملۀ آنلاین یک کشور به کشوری دیگر بود. پیچیدگی این حملۀ آنلاین برای متخصصین حوزۀ امنیت آنچنان عجیب و جدید بود که از آن را طرحی هنرمندانه و در عین حال بسیار تبهکارانه و خطرناک میخواندند. میکو هیپونن مدیر تحقیقات اف سکیور در جایی میگوید که : دانشمندان حوزۀ فیزیک زمانی معصومیت خود را از دست دادند که بمب اتم را ساختند و دانشمندان حوزۀ آی تی نیز پس از نوشتن استاکس نت معصومیت خود را از دست دادند.

امروزه جاسوسی دولت ها از یکدیگر اغلب به صورت آنلاین انجام میگیرد و دسترسی آنها به اطلاعات محرمانۀ یکدیگر بیش از پیش برای آنها آسان شده است. در این میان کشورهای امریکا، اسرائیل، روسیه و چین بیشترین فعالیت و هزینه را در این حوزه انجام می‌دهند. ایران نیز یکی از قویترین ارتش های سایبری در دنیا را دارد که بر اساس اطلاعات درز شده تا به امروز چندین واکنش به حملات دیگر کشورها به ایران را داشته است. شاید یکی از این حملات که در جواب به استاکس نت داده شد احتمالاً توسط ارتش سایبری ایران انجام شده باشد. این حمله به بزرگترین شرکت نفتی دنیا در عربستان سعودی به نام ارامکو صورت گرفت که منجر به پاک شدن تمام نرم افزارها و تمام کدهای ۳۰.۰۰۰ کامپیوتر آن کمپانی عظیم شد.

چیزی که از استاکس نت به جا مانده، جنگی است که امروز اغلب دولت ها درگیر آن شده اند. جنگی تمام عیار با هزینه هایی حتی بیشتر از هزینه های تولید تسلیحات نظامی. در اسنادی که در ابتدای ریاست جمهوری آقای اوباما افشا شد و درز آنها باعث خشم دولت امریکا شد مشخص شد که مبلغ ۵۲.۶ میلیارد دلار از بودجۀ سالانه آن کشور به ارتش سایبری امریکا اختصاص داده شده است. برای اینکه این مبلغ را بهتر درک کنید باید بگوییم که بنا بر گزارش باشگاه خبرنگاران جوان بودجۀ دفاعی و نظامی ایران در سال ۹۵ مبلغ ۶.۳ میلیارد دلار تصویب شده است.

بر طبق گزارش های دیگر حملۀ استاکس نت با وجود بزرگی آن تنها ۰.۵ میلیارد دلار برای دولت های امریکا و اسرائیل خرج داشته است که این خود نشان میدهد در پس پرده چه می‌گذرد. از آن وحشتناک تر اینکه هیچ قانونی در جنگ سایبری برای رعایت کردن وجود ندارد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *