اپل و ماینینگ

شرکت اپل در بروز رسانی دستورالعمل های بازبینی خود، مسدود سازی اپلیکیشن های ماینینگ ارز رمزپایه و بیت کوین را تشریح کرد. در همین راستا فروشگاه رسمی اپل یعنی App Store تمام اپلیکیشن هایی که از دستگاه های کاربران برای استخراج ارز رمزپایه استفاده می کنند را حذف کرد.

این محدودیت همچنین برای تمام نرم افزارهایی که جهت ماینینگ طراحی و تولید شده اند را نیز در بر می گیرد. بقیه امور مربوط به ارزهای رمزپایه مانند اپلیکیشن های مربوط به مدیریت و یا معامله بیت کوین و دیگر ارزها هنوز اجازه فعالیت دارند.

در آپدیت جدید اپ استور قسمت ۲.۴.۲ و قسمت ۳.۱.۵(b) که مربوط به سازگاری سخت افزاری و ارزهای رمزپایه است به روز رسانی شده است.

Hardware Compatibility

  • ۲.۴.۲ Design your app to use power efficiently. Apps should not rapidly drain battery, generate excessive heat, or put unnecessary strain on device resources. Apps, including any third party advertisements displayed within them, may not run unrelated background processes, such as cryptocurrency mining.

Cryptocurrencies

  • (ii) Mining: Apps may not mine for cryptocurrencies unless the processing is performed off device (e.g. cloud-based mining).

 

پس از آنکه ماینینگ ارز رمزپایه از طریق دستگاه های دیگران به یکی از جرایم سایبری اصلی تبدیل شده ، اپل تصمیم گرفت که این تغییرات را در قوانین خود ایجاد نماید. این نوع بدافزار از سال گذشته شروع به شیوع کرده است و همچنان در حال گسترش می باشد.

ماینینگ غیر مجاز از طریق دستگاه کابران باعث کندی عملکرد می شود

کاربران سیستم عامل های مک و iOS بسیار کمتر قربانی و هدف این نوع حملات سایبری قرار گرفته اند و اغلب کاربران آندروید و ویندوز به این نوع بدافزارها دچار شده اند. اما اپل گزارش داد که در ماه مارچ میلادی یک نمونه از این نوع بدافزارها که از طریق دستگاه های کاربران عملیات ماینینگ انجام می داده را شناسایی کرده است. این بد افزار در فروشگاه Mac App Store  و در اپلیکیشن Calendar کمپانی Qbix بوده است.

حالا کمپانی اپل تصمیم گرفته است که از وقوع مجدد چنین حادثه هایی برای کاربران خود جلوگیری کند. دلیل این تصمیم افزایش روز افزون این نوع بدافزارها و ویروس ها می باشد. زمانی که از کامپیوتر یا تلفن همراه شما به چنین بدافزارهایی آلوده شوند سرعت آنها بسیار کند شده و کارکرد دستگاه با اختلال مواجه می شود. این موضوع باعث نارضایتی کاربران از دستگاه های خود می شود که و اپل می خواهد با جلوگیری از ورود این نوع بد افزار به دستگاه ها مشکل را به صورت کلی حل کند.

مرتبط : چرا کامپیوترم کند شده؟ راه حل برای ویروس هایی که عملکرد را کند می کنند

 

بدافزارهای ماینینگ می توانند به دستگاه های iOS آسیب برسانند

جلوگیری از بدافزارهایی که ارزرمزپایه استخراج می کنند برای سیستم عامل iOS بسیار مهم است زیرا در هنگام این عملیات دمای باطری به شدت بالا رفته و این موضع باعث آسیب رساندن به آن می شود. حتی ممکن است در اثر این افزایش دما در باطری و تلفن همراه قاب گوشی حالت خود را از دست دهد و یا باعث آتش گرفتن آن شود.

این اتفاقات برای گوشی های آندروید رخ داده اند برای مثال بدافزارهایی مانند Loapi و HiddenMalware که قبلا نیز در مورد آنها گزارش داده ایم باعث خسارات فیزیکی به گوشی های آندروید شده بودند.

اپلیکیشن های حاوی بدافزار ماینینگ ارز رمزپایه، هنوز در فروشگاه گوگل Google Play موجود هستند و کاربران با دانلود آنها می توانند دچار آلودگی شوند. با این وجود گوگل و فیسبوک نیز تمهیداتی بر علیه ارزهای رمزپایه درپیش گرفته اند تا از رونق آنها جلوگیری کنند. برای مثال هر دوی این کمپانی ها تبلیغات مربوط به ارزهای رمزپایه را متوقف کرده اند تا از طریق آنها کاربران مورد سو استفاده قرار نگیرند.

مرتبط : ۷ نوع هکر که باید آنها را بشناسید

مرتبط: چگونه کامپیوتر خود را بعد از نصب ویندوز جدید امن کنید

 


اپل اپلیکیشن هایی که عملیات ماینینگ ارز رمزپایه می کنند را مسدود کرد


 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *