سایت های غیراخلاقی - کسپرسکی

اگر شما از تلفن های اندروید استفاده می کنید قبل از اینکه وارد «سایت های غیراخلاقی» شوید دوباره درباره آن فکر کنید. آزمایشگاه «کسپرسکی» دریافته است که حداقل ۱.۲ میلیون نفر در سال گذشته با ورود به سایت های مستهجن به ویروس آلوده شده اند. کسپرسکی می گوید که ۴.۹ میلیون نفر از کاربران سیستم عامل اندروید شرکت گوگل در سال گذشته آلوده به ویروس شده اند که یک چهارم آنها از طریق وب سایت غیراخلاقی بوده است.

یکی از طرفندهای معمول برای آلوده کردن سیستم ها و یا هک کردن استفاده از سایت های پورنو است. افراد سودجو، فربانیان خود را به کلیلک برروی سایت های حاوی بدافزار جلب می کنند. یک گروه هکری از اپلیکیشن های غیر اخلاقی برای سرقت بیش از یک میلیون تلفن اندرویدی به ارزش ۸۹۲.۰۰۰ دلار در سال ۲۰۱۷ استفاده کرد. همچنین این هکرها  ۹۰.۰۰۰ بات را از طریق توئیتر و با استفاده از عکس های غیراخلاقی انتشار داده اند و کاربران را به سمت سایت های کلاهبرداری می کشانند. محققان آزمایشگاه کسپرسکی می گویند که خیلی از هکرها از سایت های پورن و غیراخلاقی به عنوان طعمه استفاده می کنند.

کسپرسکی می گوید که بیش از ۳۰۰.۰۰۰ بار بدافزارهای مربوط به سایت های غیر اخلاقی را برروی کامپیوترهای رومیزی پیدا کرده اند، ولی در مقابل بدافزارهای مشابه برروی موبایل های اندروید این میزان ناچیز بوده است. تیم آنتی ویروس کسپرسکی ۲۳ نوع مختلف از بدافزارهای طراحی شده برای دستگاه های اندروید را پیدا کرده اند که همگی به صورت گسترده ای از سایت های مستهجن بعنوان فریب استفاده کرده اند. این بدافزارها از نوع باج افزارها و تروجان هایی که حساب های بانکی را مورد هدف قرار می دهد بوده اند.

شرکت گوگل هیچ اظهار نظری در مورد این تحقیق نکرده است. یافته های کسپرسکی نرم افزارهایی که برروی گوشی های اپل است را شامل نمی شود.

مشکلات اغلب توسط بدافزارهایی که به صورت آگهی تبلیغاتی باز می شوند و از قربانی درخواست می کنند که با کلیک وارد شود ایجاد می شوند. مهاجمین به ازای هر کلیک توسط قربانی پول بدست می آورند و گاهی از منابع کاربر مانند باطری و غیره نیز استفاده می کنند. در یک مورد یکی از این بدافزارها بیش از ۱۰۰ مگابایت داده را تنها در یک شب توسط تلفن همراه برای یک تبلیغ مصرف کرده بود.

آزمایشگاه کسپرسکی می گوید که نه تنها خیلی از این تروجان ها از طریق سایت های پورن دانلود می شوند، بلکه از طریق اپلیکیشن های تقلبی و ویدئو پلیرها نیز برروی تلفن های اندروید قربانیان نصب می شوند.

بیشتر باج افزارها از طریق اپلیکیشن های غیراخلاقی وارد می شوند و اگر پرداخت انجام ندهید، کلمه های کاربری روی دستگاه شما را تغییر می دهند.

در وبلاگ کسپرسکی آمده است که : “ترسناکترین قسمت درباره باج افزارهای موبایل این است که آنها پین کدها را به صورت تصادفی تغییر می دهند. پس حتی اگر کاربر این باج افزار را بتواند حذف کند، نمی تواند پین کد تلفن خود را دوباره بازیابی کند.”

اپلیکیشن هایی که حاوی مسائل جنسی و غیر اخلاقی باشد در گوگل پلی (Google Play) اجازه انتشار ندارند. این کمپانی اعلام کرد که در سال ۲۰۱۷ بیش از ۷۰۰.۰۰۰ نرم افزار که این قانون را رعایت نکرده بودند را حذف کرده است. گوگل می گوید که بیشتر این اپلیکیشن ها از طریق فروشگاه های ثالث نصب می شوند و به کاربران خود توصیه می کند که از منابع رسمی مانند فروشگاه گوگل، اپلیکیشن ها را دانلود کنند.

شرکت امنیتی کسپرسکی نیز توصیه می کند که از سایت های غیراخلاقی نا اطمینان استفاده نکنید و وارد آنها نشوید.

مرتبط : راه مقابله با باج افزار – مقابله با هر نوع RANSOMWARE

 


کسپرسکی :۲۵% از ویروس های اندروید از طریق سایت های غیراخلاقی وارد می شوند


 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *