اینترنت اشیا چیست ؟ IoT

توستر های هوشمند، دماسنج های متصل و قلاده های تناسب اندام برای سگ ها، تنها برخی موارد از آیتم های بی زبان روزمره ای هستند که به عنوان بخشی از وب، به اینترنت اشیا (IoT) متصل می شوند. ماشین آلات و اشیاء متصل در کارخانجات امکان چهارمین انقلاب صنعتی را مطرح می کنند و کارشناسان پیش بینی می کنند که بیش از نیمی از کسب و کارهای جدید تا سال ۲۰۲۰ در IoT اجرا می شوند.

در اینجا شما را با دنیای اینترنتی اشیا، آشنا می کنیم.

اینترنت اشیا چیست؟

به معنای وسیع تر، اصطلاح Internet of Things یا اینترنت چیزها شامل همه چیزهایی است که به اینترنت متصل هستند، امروزه به طور فزاینده ای برای تعریف این مقوله به اشیائی اشاره می شود که با یکدیگر ” صحبت ” می کنند. Matthew Evans، رئیس برنامه IoT در TechUK، می گوید: “به سادگی، اینترنت اشیا از دستگاه ها تشکیل شده اند – از سنسورهای ساده تا گوشی های هوشمند و گجت های پوشیدنی- که به هم متصل شده اند.”

با ترکیب این دستگاه های متصل با سیستم های خودکار، (جمع آوری اطلاعات، تجزیه و تحلیل آن و ایجاد یک عمل) کمک به کسی با یک کار خاص، و یا یادگیری از یک فرآیند، ممکن می شود. در واقع، اینترنت اشیا، شامل طیف وسیعی است که از آینه های هوشمند گرفته تا چراغ های مغازه ها و فراتر از آن را شامل می شود.

Caroline Gorski، رئیس IoT در Catapult ، توضیح می دهد: “این در مورد شبکه ها ، در مورد دستگاه ها، و داده ها می باشد.  IoT به دستگاه ها اجازه می دهد تا به یک شبکه خصوصی و همچنین به یکدیگر متصل شوند. به این ترتیب، فرصتی برای دستگاه ها به وجود می آید تا با انواع شبکه ها ارتباط برقرار کرده و جهان متصل تری را ایجاد کنند.”

 

چرا دستگاه های متصل داده ها را به اشتراک می گذارند؟

این بحث وجود دارد که فقط به این خاطر که چیزی می تواند به اینترنت متصل شود، به آن معنی نیست که حتما باید متصل شود. اما هر دستگاه، داده ها را برای هدف خاصی جمع آوری می کند که ممکن است برای آن منظور سودمند بوده و یا تاثیر گسترده ای بر روی شرایط کلی داشته باشد. اطلاعاتی که دستگاه های متصل جمع آوری می کنند برای استفاده در موارد دیگر نیز به اشتراک گذاشته می شود.

در صنایع کاربردی، حسگرهای خطوط تولید می توانند کارایی را افزایش دهند و ضایعات را کاهش دهند. یک مطالعه برآورد می کند ۳۵ درصد تولیدکنندگان ایالات متحده از داده های سنسورهای هوشمند سیستم های خود استفاده می کنند. شرکت آمریکایی Concrete Sensors یک وسیله را ایجاد کرده است که می تواند به عنوان مثال وارد بتن شود تا اطلاعاتی در مورد وضعیت مواد، ارائه دهد.

Evans می گوید: “اینترنت اشیا فرصتی برای کارایی بیشتر در فعالیت های تجاری، صرفه جویی در زمان و پول است.” این مسئله موجب می شود تا شرکت ها، سازمان های و دولت ها دوباره فکر کنند که چگونه خدمات خود را ارائه دهند و کالاها را تولید کنند تا کارایی بالاتری داشته باشند.

Gorski ادامه می دهد: “کیفیت و گستردگی داده ها در اینترنت اشیا ، فرصتی برای تعاملات متفاوتی با محتوای متداول و پاسخگویی متناسب با شرایط ایجاد می کند. این امر تنها محدود به صفحه نمایش ما نیست.”

 

اینترنت اشیا به کدام سمت می رود؟

حتی کسانی که یکی از محصولات خانه های هوشمند را خریداری کرده اند – از چراغ قوه، گرفته تا سوئیچ ها، سنسورهای حرکتی – تصدیق میکنند که IoT در دوران کودکی خود است. محصولات همیشه به راحتی به یکدیگر متصل نمیشوند و مسائل امنیتی مهمی وجود دارد که باید مورد توجه قرار گیرند.

مرتبط : امنیت اینترنت اشیا اولویت اصلی در سال ۲۰۱۸ میباشد

گزارشی از سامسونگ می گوید که نیاز به حفاظت از هر دستگاه متصل تا سال ۲۰۲۰ “حیاتی” خواهد بود. اسناد شرکت Open Economy می گوید: “یک خطر کاملا مشخص است؛ این که فناوری در حال پیشروی است”. این شرکت می گوید که امنیت بیش از ۷.۳ میلیارد دستگاه باید قبل از سال ۲۰۲۰ توسط سازندگان تامین شود.

Brian Solis از گروه Altimeter میگوید: “ما به آینده ای نگاه می کنیم که در آن شرکت ها در داروینیسم دیجیتالی رها می شوند. این شرکت ها با استفاده از IoT، AI و یادگیری ماشین به سرعت در حال تکامل به شیوه ای هستند که ما تا به حال هرگز آن را تجربه نکرده ایم.”

بات‌نت های IoT، که با استفاده از شبکه ای از دستگاه های قدیمی ساخته شده، در سال ۲۰۱۶ وب سایت ها و سرویس های آنلاین را غیر فعال کردند. یک شرکت چینی پس از آن ۴،۳ میلیون دوربین متصل شده نا امن را پس گرفته است. آسیب پذیری اینترنت با استفاده از دستگاه های IoT، هنگامی مشخص شد که معلوم شد بات نت ها  به جای اهداف مخرب، برای بازی Minecraft ساخته شده بودند.

آیا اینترنت اشیا پیامدهایی برای حفظ حریم خصوصی وجود ندارد؟

هر چیزی که به اینترنت متصل است، می تواند هک شود، محصولات IoT نیز استثنا نیستند. برای مثال سیستم های ناامن IoT منجر به آن شدند که شرکت تولیدکننده اسباب بازی  VTech بسیاری از عکس ها و فیلم های کودکان را از دست بدهد.

همچنین موضوع نظارت نیز مطرح است. اگر همه محصولات به شبکه متصل شوند، احتمال بالقوه ای برای مشاهده فعالیت های کاربران وجود دارد. اگر یک یخچال و فریزر متصل، شامل اطلاعاتی درباره مصرف مواد و مصرف غذا باشد، می تواند توسط افرادی که نیاز به اطلاعات شما دارند مورد حمله قرار بگیرند. اگر یک ساعت هوشمند بتواند زمانی که شما رابطه جنسی دارید را تشخیص دهد، افرادی می توانند از این اطلاعات بر ضد شما استفاده کنند.

James Clapper میگوید:  “در آینده، سرویس های اطلاعاتی ممکن است از اینترنت اشیا، برای شناسایی، نظارت، پایش، ردیابی مکان و هدف گیری یا دسترسی به شبکه ها یا اعتبار کاربری استفاده کنند.” چندی پیش ویکی لیکس ادعا کرد CIA در حال سو استفاده از تلویزیون های سامسونگ متصل بوده است.

 

ما نیاز به استانداردهای قابل اعتمادی در IoT داریم

در ایجاد یک شبکه گسترده IoT قابل اعتماد، مسئله مهمی مطرح می شود به نام استانداردهای سازگار. اشیاء مرتبط باید قادر به صحبت کردن با یکدیگر برای انتقال داده ها و به اشتراک گذاشتن اطلاعات باشند. اگر همه آنها بر اساس استانداردهای مختلف اجرا شوند، برای برقراری ارتباط و اشتراک گذاری دچار کشمکش میشوند. موسسه انجمن استاندارد های برق و الکترونیک تعداد زیادی از استانداردها را که برای برنامه های کاربردی مختلف طراحی شده است، لیست کرده است.

جامعه اینترنتی به ما می گوید: “نیازهای دیگری برای استاندارد سازی در حال ظهور است.” اگر استاندارد سازی اتفاق بیافتد، دستگاه ها و برنامه های بیشتری به اینترنت اشیا متصل خواهند شد.

مایکروسافت برای مقابله با این مسئله در مقیاس سازمانی، سیستم خود را برای دستگاه های IoT معرفی کرده است. این سیستم که IoT Central Tech Crunch، نام دارد، یک پلت فرم مرکزی مدیریت شده برای راه اندازی دستگاه های IoT به شرکت ها ارائه می دهد.

اینترنت اشیا

Gorski ، اینترت اشیا را به عنوان “بازار نسبتا نابالغ” توصیف کرد اما گفت که سال ۲۰۱۶ ممکن است یک نقطه عطف باشد. استاندارد Hypercat در حال حاضر توسط ARM، Intel، Amey، Bae Systems و Accenture پشتیبانی می شود و به عنوان مثال، شرکت ها در حال حاضر بر سر یک فرمت برای “قرار دادن مجموعه” URL ها، موافقت کرده اند.

Evans میگوید: ” ما می دانیم در کوتاه مدت، اینترنت اشیا بر روی هر چیزی که مداخله در آن هزینه های زیادی بر روی دست ما بگذارد، تاثیر خواهد داشت. IoT برای مسائل روزمره ساده، مانند پیدا کردن یک فضای پارک خالی ماشین در مناطق شلوغ، اتصال سیستم سرگرمی خانگی و استفاده از وب کم در یخچال برای بررسی اینکه آیا شما نیاز به شیر بیشتری در خانه دارید به کار گرفته خواهد شد. در نهایت چیزی که هیجان انگیز است این است که ما هنوز موارد مورد استفاده دقیق را نمیدانیم و این میتواند تأثیر بزرگی در زندگی ما داشته باشد.”

 

مرتبط : چگونه اینترنت اشیا درحال تغییر امنیت سایبری است

 


اینترنت اشیا چیست ؟ صنعت IoT به کدام سمت پیش می رود


 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *