طبق گزارشِ Register مجموعه‌ی عظیمی از کدهای اختصاصی ویندوز۱۰ به صورت آنلاین فاش شده اند.

بنا بر گزارش  Register این فاش شدن شامل بیش از ۳۲ ترابایت از اطلاعات و کد های منبع ویندوز ۱۰  و دیگر کدهای در نظر گرفته شده برای استفاده ی محرمانه در مایکروسافت می‌باشد. این فایل ها که مایکروسافت قانونی بودنشان را تایید کرده است، شامل بسیاری از کدهایی می‌شود که ویندوز۱۰ برای کار کردن با سخت افزارها از آنان بهره می‌گیرد از جمله: USB داخلی کامپیوتر و درایورهای بلوتوث و وای فای .

اکنون هکر ها و دیگر فعالان مخرب آزاد هستند که اطلاعات را وارسی کرده و آسیب پذیری های قابل اکسپلویت و بهره برداری را پیدا کنند.

این کدها در وبسایت  BetaArchive.com فاش شدند. این وبسایت به دنبال ایجاد و حفاظت از اطلاعاتی است که در هیچ صورت دیگری منتشر نمی‌شوند. طبق گزارش Register به نظر می‌رسد اطلاعات فاش شده در شروع ماه مارچ از مایکروسافت استخراج شده اند. به دنبال انتشار این گزارش، مدیرِ  BetaArchive بیان کرد که این سایت تمامی نشانه ها و اطلاعات قابل ردیابی مربوط به کدهای فاش شده ی ویندوز را از روی سایت حذف کرده است.

در طی یک بیانیه، ماکروسافت تایید کرده است که این افشا شدن طبق قوانین و مقررات است و گفته است که به نظر میرسد آنها از Shared Source Initiative ( برنامه ای که مایکروسافت به منظور نشر کد منبع ها با کامپیوترهای سازنده و دیگر شرکایش اجرا میکند) استخراج شده اند.

سخنگوی مایکروسافت می‌گوید: ” برسی ما تایید میکند که این فایل ها در واقع قسمتی از کد منبع‌های به دست آمده از Shared Source Initiative هستند که توسط تولیدکننده تجهیزات اصلی و شرکایشان استفاده شده است.”

Register  گزارش کرده است که علاوه بر کدهای سخت افزار، این افشا شدن در بر گیرنده ی ورژن های متعددی از ویندوز ۱۰ می‌باشد که هرگز به خارج از دفترهای  مایکروسافت عرضه نشده اند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *