فنلاند بخشی از اسکاندیناویا نیست!

نه فنلاند بخشی از شبه جزیره ی اسکاندیناوی است و نه فنلاندی ها به زبان های اسکاندیناویایی (که آلمانی هستند) صحبت می کنند. این کشور شبه جزیره ای در کنار خلیج فنلاند است و فنلاندی ها به زبان فنلاندی که یک زبان اورالیک است صحبت میکنند؛ مثل زبان مجارستانی و تعداد زیادی زبان مختلف دیگر.

اما فنلاند، نوردیک است؛ یعنی وابسته به شمال اروپاست. شمال، به معنای واقعی. سوئد، نروژ، دانمارک و تمام سرزمین های وابسته شان نیز نوردیک محسوب می شوند. به همین جهت سردرگم کننده است.

یادداشت های ویکی پدیا میگوید: “کشورهای شمال اروپا در مقیاس وسیعی از عملکرد ملی، از جمله آموزش و پرورش، رقابت اقتصادی، آزادی های مدنی، کیفیت زندگی و توسعه انسانی، دسته بندی می شوند.”

اما منظور از شمالی (نوردیک) چیست؟

آنو پارتنن، روزنامه نگار متولد فنلاند، در The Nordic Theory of Everything (تئوری شمالی در همه چیز) در مورد شوک فرهنگی ای که در سفر به آمریکا تجربه کرده است می نویسد. ممکن است شما و احتمالا بسیاری از فنلاندی ها با ارزیابی های این روزنامه نگار درباره تفاوت های بین دو فرهنگ موافق نباشید اما او یک مفهوم جالب ارائه می کند که به عقیده ی خودش سرمایه گذاری کلان بر روی آموزش و پرورش و شبکه امنیت اجتماعی در کشور فنلاند و کشور های شمال اروپا را موجب شده است و این روزنامه نگار این مفهوم را “نظریه ی شمالی عشق” می نامد. ایده ی مرکزی این است که عشق و دوستیِ درست و قابل اعتماد تنها بین افرادی امکانپذیر است که مستقل و برابر باشند.

این مفهوم که همه باید مستقل و برابر باشند همان چیزی است که یک آمریکایی که به فنلاند سفر کرده است، آن را ” مرز شمال اروپا” می نامد.

به همین خاطر است که اف سکیور همچنان در بین تحلیلگرانِ مستقل به عنوان شرکتی که بهترین حفاظت را برای مشتریانش به ارمغان می آورد شناخته می شود. حتی این امر به طور قابل توجهی، رویکرد شرکت و روابط غیر مستقیم آن را با حریم خصوصی مشتریان، روشن می نماید.

اف سکیور یک شرکت فنلاندی است که تحت قوانین فنلاند اداره می شود. این شرکت تمام داده ها را در همین کشور ذخیره کرده و تمام خدماتش تحت نظر امور قضایی فنلاند مدیریت می شود.

فنلاند اولین کشور در جهان بود که قوانینی را تصویب کرد که دسترسی به پهنای باند در آن جز حق و حقوق افراد محسوب می شد. قوانین این کشور به منظور محافظت از حریم خصوصی متقاضیان شغل وضع می شود. در فنلاند، شرکت ها هیچ گونه تعهدی برای ارائه اطلاعات به مقامات ندارند – بر خلاف آنچه که مثلا در شرکت های مستقر در ایالات متحده آمریکا اتفاق می افتد چرا که این شرکت ها از لحاظ قانونی موظف به انتقال اطلاعات خصوصی کاربران به مقامات می باشند.

این چیزی است که در قوانین کشور های شمال اروپا ذکر شده است اما در شرکت اف سکیور این بخش معمول و عادیِ تجارت است.

شاید شمالی ترین مساله در مورد این شرکت سیاست حفظ حریم خصوصیِ آن است، که احتمالا بهترین سیاست حفظ حریم خصوصی در جهان است و برخلاف اکثر سیاست های حفظ حریم خصوصی، به خوبی نوشته شده است تا مردم بتوانند آن را درک کنند.

خودستایی کردن چندان مطابق شیوه ی شمال اروپا نیست اما اگر قرار بر خودستایی باشد, صحبت درباره ی حفظ حریم خصوصی در این ناحیه بهترین مورد است.

گرچه اف سکیور به دستورات دیوان عالی و دادگاه به شدت احترام میگذارد، اما اگر نوبت به فعالیت های غیر قانونی برسد، این شرکت به هیچ عنوان اطلاعات مشتریانش را به کسی نمیدهد. اطلاعات جمع آوری شده توسط این شرکت، فقط به منظور ارائه ی خدمات می باشد و کاربران می توانند تغییر عقیده داده و آن ها را لغو کنند. هیچ گونه جمع آوری اطلاعات غیر ضروری و یا جاسوسی از کاربران تا کنون وجود نداشته است. دیگر شرکت های امنیتی ممکن است به اطلاعات کاربران به چشم پول و منافع نگاه کنند اما اف سکیور هرگز چنین نیست.

اف سکیور کاربرانش را نه به چشم دلار، که به عنوان افراد مستقل و برابر در یک رابطه ی همکاری میبیند و این احترام به حقوق افراد به اف سکیور خاصیت شمالی بودن میدهد.

منبع: https://safeandsavvy.f-secure.com/2017/03/01/the-5-minute-guide-to-the-nordic-edge

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *