2016-08-25_10-23-37

افشاسازی جدید Edward Snowden در مورد نظارت های امریکا، نشان می دهد که آژانس امنیت ملی، ایمیل های رمزگذاری شده تلویزیون الجزیره (Al-Jazeera) و نیز سیستم صدور بلیط شرکت هواپیمایی Aeroflot (آئرفلوت) روسیه را هک کرده است.

این خبر را روزنامه آلمانی Der Spiegel، بعد از مشاهده اسناد و مدارکی که این ادعا را اثبات می کنند، گزارش کرده است.

براساس گزارش این روزنامه، هک کردن ایمیل های محافظت شده الجزیره (Al-Jazeera)، شاهکار کوچکی برای جامعه اطلاعاتی امریکا نیست. گذشته از موارد مختلف، چیزی که این بین اهمیت دارد این است که معروفیت شبکه خبری عربی، بیش از یک دهه است که به دلیل انتشار و پخش پیام هایی است که اعضای ارشد القاعده به جهان می فرستند. رقم قابل توجهی از ویدیوهای پخشی اسامه بن لادن، که از حمله ۹/۱۱ یا ۱۱ سپتامبر به بعد بوده است، از طریق شبکه Al-Jazeera منتشر شده است. خود بن لادن گاهی اوقات در کنار قائم مقامش؛ یعنی ایمن الظواهری، که همچنان شخصیت بزرگی به حساب می آید، در این ویدیوها به عنوان رهبر القاعده ظاهر می شد.

یکی از اسنادی که روزنامه Der Spiegel بدست آورده، اطلاعاتی را نشان می دهد که به مارس ۲۰۰۶ مربوط می باشد؛ یعنی زمانی که مرکز آنالیز شبکه NSA، برنامه ای را پیش می برد که بتواند به ایمیل هایی از جانب “اهداف جالب توجه (interesting targets)” محافظت شده توسط الجزیره، دست یابد. اما این اسناد، این را نیز بیان می کنند که مقامات NSA نتوانسته اند زبان آنالیز این ایمیل ها را پیدا کنند؛ یعنی به صورتی که به طور ویژه برای آنها مفید بوده باشد.

اسناد NSA نشان می دهد که، هر دو سیستم رزرو بلیط شرکت هوایی آئروفلوت و نیز ایمیل های رمزگذاری شده الجزیره، یک “موفقیت قابل توجه” تلقی می شود. ظاهرا آژانس جاسوسی هر دو آنها را منابع اطلاعاتی با پتانسیل بالا (“high potential as sources of intelligence”) می داند.

اسنادی که روزنامه Der Spiegel مشاهده کرده است، دامنه کامل جاسوسی آژانس را از خبرنگاران یا مدیران الجزیره نشان نمی دهد، همانطور که مدت زمان انجام این جاسوسی را نیز افشا نمی کند. هیچ سندی که مربوط که جاسوسی NSA از الجزیره باشد، پیش از این، این موضوع را روشن نکرده است.

تا جایی که به آئروفلوت مربوط می شود، سیستم رزرواسیون هک شده، نمی تواند آخرین حادثه ای باشد که شامل جاسوسی امریکا از خطوط هواپیمایی روسیه می شود. زمانی که Snowden در محیط ترانزیت فرودگاه  Sheremetyevo مسکو بود، اینترنت پر از شایعاتی بود که نشان می داد وی قصد دارد با یک پرواز آئروفلوت به کوبا برود.

البته اواسط ماه جولای، یک پرواز آئروفلوت از مسکو به هاوانا، منحرف شد، FlightAware ردیابی مسیر پرواز را به طور زنده نشان داد. بلافاصله نیز انبوهی از شایعات به صورت آنلاین پخش شد، مبنی بر اینکه ممکن است اسنودن نیز در این پرواز بوده باشد.

مسیر انحرافی نشان داده شده در رسانه ها، باعث این حدس و گمان ها شد که هواپیما تلاش کرده که از ورود به فضای هوایی امریکا، اجتناب کند. اگرچه این شایعه به سرعت برطرف شد، چرا که کاشف به عمل آمد که سواحل شرقی امریکا، تحت یک شرایط دشوار جوی قرار داشته و همین مسئله می توانسته سبب شود که هواپیما مسیر خود را منحرف کند.

سخنگوی ائروفلوت، Andrey Sogrin در گفتگو با RT بیان کرده که، مطابق با قانون، خطوط هوایی روسیه از اشتراک گذاشتن اطلاعات پرواز مسافران با شخص ثالث، منع شده است.

اول آگوست، اقامت اسنودن در فرودگاه Sheremetyevo پایان یافت، و وکیل وی فاش کرد که این امریکایی ۳۰ ساله، با یک تاکسی به یک محل ناشناخته رفته است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *