ماشین لرنینگ یا یادگیری ماشین چیست

قرن ۲۱ با تغییراتی بسیار در سبک زندگی انسان ها همراه بوده است. ماشین لرنینگ یکی از جمله تحولاتی است که زندگی انسان قرن ۲۱ را تحت تاثیر قرار داده است و در آینده باعث تغییراتی شگرف تر خواهد شد. اما ماشین لرنینگ یا یادگیری ماشین چیست ؟

ماشین لرنینگ یا همان یادگیری ماشین یکی از کاربردهای هوش مصنوعی (AI) است که سیستم ها را قادر می سازد به طور خودکار و از طریق تجربه و بدون برنامه ریزی، یاد بگیرند و خود را بهبود دهند. تمرکز این تکنولوژی بر توسعه برنامه های کامپیوتری می باشد که به داده ها دسترسی دارند و می توانند از این داده ها استفاده کرده تا خودشان یاد بگیرند. فرایند یادگیری با مشاهدات و داده هایی مثل نمونه ها و تجربه های مستقیم و یا دستورالعمل ها آغاز می شود تا الگویی در داده ها پیدا شود و در آینده تصمیمات بهتری بر پایه مثال هایی که ما فراهم کرده ایم، اتخاذ شود. هدف اولیه این است که اجازه دهیم کامپیوترها بدون دخالت یا کمک انسان، به طور خودکار یاد بگیرند و اقدامات را مطابق با آن انجام دهند.

برخی از روش های ماشین لرنینگ / یادگیری ماشین :

الگوریتم های یادگیری ماشین اغلب به عنوان نظارت شده یا نظارت نشده، دسته بندی می شوند.

  • الگوریتم های یادگیری ماشین تحت نظارت می توانند آنچه را که در گذشته آموخته شده است به منظور پیش بینی رویدادهای آینده با استفاده از مثال های برچسب گذاری شده برای داده های جدید اعمال کنند. با شروع فرایند تجزیه و تحلیل یک مجموعه داده‌ شناخته شده، الگوریتم یادگیری، یک تابع انتزاعی برای پیش بینی مقادیر خروجی تولید می کند. سیستم می تواند اهداف هر ورودی جدید را پس از آموزش کافی فراهم کند. الگوریتم یادگیری همچنین می تواند خروجی خود را با خروجی صحیحِ در نظر گرفته شده مقایسه کرده و به منظور تغییر مدل، خطای خود را پیدا کند.
  • در مقابل، الگوریتم های یادگیری ماشین بدون نظارت زمانی استفاده می شود که اطلاعات مورد استفاده برای آموزش، طبقه بندی و برچسب گذاری نشده اند. در یادگیری بدون نظارت، ماشین یاد می گیرد که چگونه سیستم ها می توانند یک تابع را برای توصیف یک ساختار پنهان از داده های بدون برچسب داشته باشند. سیستم، خروجی درست را تشخیص نمی دهد، اما این داده ها را بررسی می کند و می تواند نتیجه گیری از مجموعه داده ها را برای توصیف ساختارهای پنهان از داده های بدون برچسب به کار بگیرد.
  • الگوریتم های یادگیری ماشین نیمه نظارتی در جایی بین یادگیری تحت نظارت و بدون نظارت قرار می گیرند، زیرا از آموزش با برچسب و بدون برچسب استفاده می کنند – معمولا مقدار کمی از داده ها برچسب گذاری شده و مقدار زیادی از داده ها، بدون برچسب هستند. سیستم هایی که از این روش استفاده می کنند، می توانند به طور قابل توجهی دقت یادگیری را بهبود دهند. معمولا، یادگیری نیمه نظارتی زمانی انتخاب می شود که داده های برچسب دار به دست آمده مستلزم منابع تخصصی و مرتبط به منظور آموزش آن / یادگیری از آن است. در غیر این صورت، به دست آوردن داده های بدون برچسب به طور کلی نیازی به منابع اضافی ندارد.
  • الگوریتم های یادگیری تقویتی، یک روش یادگیری است که با تولید عمل ها و کشف اشتباهات و پاداش ها با محیط خود ارتباط برقرار می کند. بازخورد آزمایشی و خطا و پاداش تاخیر بیشتر مربوط به یادگیری تقویت است. این روش به ماشینها و عوامل نرم افزاری اجازه می دهد تا به طور خودکار رفتار مطلوب را در یک زمینه خاص به منظور به حداکثر رساندن عملکرد آن تعیین کند. بازخورد پاداش ساده برای عامل به منظور این است که یاد بگیرد که بهترین عمل کدام است؛ این به عنوان تقویت کننده سیگنال شناخته شده است.

یادگیری ماشین امکان تجزیه و تحلیل مقادیر عظیم داده را فراهم می کند. در حالی که عموما سریعتر و دقیق تر نتایج را برای شناسایی فرصت های سودآور یا خطرناک ارائه می دهد، ممکن است به وقت و منابع بیشتری برای آموزش درست آن نیاز باشد. ترکیب یادگیری ماشین، کلان داده، هوش مصنوعی  AI و فناوری های شناختی می تواند آن را حتی در پردازش حجم بیشتری از اطلاعات موثرتر واقع کند.

منبع : ExpertSystem

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *