تنورِ سرد جنگ سایبری، دوباره داغ شده است.

طبق داستانی که نیویورک تایمز، امروز منتشر کرد، هکرهای دولت اسرائیل در سال ۲۰۱۵ شبکه ی کسپرسکی را هک کرده است و دریافته اند که هکرهای دولت روسیه، با کمک کسپرسکی، هکر های دولت آمریکا را هک میکنند!

به عبارت دیگر، روسیه جاسوسی آمریکا را میکند، اسرائیل جاسوسیِ روسیه را و آمریکا جاسوسیِ همه را!

چه خبر است؟!

مثل این می ماند که کسی، فردِ دیگری را به خاطر همان کاری که خودش هم انجام میدهد، محکوم کند!

خب، این حقیقت که هرکسی، جاسوسی بقیه را میکند نه جدید است و نه یه راز. با این حال، در حال حاضر آزمایشگاه کسپرسکی در مرکز این داستانِ جاسوسیِ بین المللی است و به گفته ی بعضی، نقشی شیطانی در این ماجرا دارد.

در هفته ی گذشته، وال استریت ژورنال،آژانس رسانه ای آمریکا، داستانی علیه کسپرسکی منتشر کرد. در این داستان ادعا شده بود که هکر های دولت روسیه، مدارک طبقه بندی شده و ابزار های هکِ NSA  را در سال ۲۰۱۵ با کمک کسپرسکی از کامپیوتر خانگیِ یکی از کارکنان به سرقت برده اند.

حتی اگر این داستان واقعی باشد، ، با نقل قول از منابع مختلف ناشناس از جامعه اطلاعاتی ایالات متحده، مقاله وال استریت ژورنال هیچ شواهد قابل توجهی فراهم نکرده است که اثبات کند آیا کسپرسکی عمداً با جاسوس های روسی در ارتباط بوده است یا برخی از هکرها صرفاً از آسیب پذیری روزِ صفر، در محصولات آنتی ویروس سوء استفاده کرده اند.

در حال حاضر، آخرین داستان نیویورک تایمز نیز، با اشاره به منبع ناشناس از اداره اطلاعات اسرائیل، به نظر می رسد تلاش دیگری برای توجیه ادعاهای ساخته شده از مقاله وال استریت ژورنال درباره روس ها و هک کردن اسرار NSA است.

نیویورک تایمز گزارش داده است: “نقش اطلاعات اسرائیل در کشف [آزمایشگاه کسپرسکی] و استفاده هکرهای روسی از نرم افزار Kaspersky در جستجوی گسترده تر اسرار آمریکا قبلاً فاش نشده است.”

بر اساس این گزارش، مقامات ایالات متحده در سال ۲۰۱۵ پس از آنکه مقامات اسرائیل به آژانس امنیت ملی آمریکا (NSA) درباره نقض احتمالی اطلاع دادند، تحقیقات فوری را آغاز کردند.

درواقع، در اواسط سال ۲۰۱۵، آزمایشگاه کسپرسکی مستقر در مسکو، در شبکه ی شرکتی خود، به صورت گسترده ای توانست  پس زمینه ای جاسوسی سایبری را شناسایی و گزارشی دقیق درباره این نفوذ را منتشر کرد، هرچند این شرکت اسرائیل را برای حمله سرزنش نکرد.

در آن زمان کسپرسکی گفت که بعضی از کد های حمله ی شناسایی شده، اثر انگشت های دیجیتالی ای را به اشتراک میگذارند که ابتدا در کرمِ Stuxnet یافت شد و این کرم همان بدافزار رسوایی باری بود که توسط آمریکا و اسرائیل توسعه یافت تا در سال ۲۰۱۰ موجب خرابکاری در برنامه ی اتمی ایران شود.

این سوءظن به رفتارهای کسپرسکی در نهایت منجر به این شد که وزارت امنیت میهن ایالات متحده آمریکا (DHS)، آنتی ویروس کسپرسکی را از روی تمام سیستم های دولتی حذف کرده و آن را ممنوع اعلام کند.

علاوه بر این، ماه گذشته، شورای ملی اطلاعات ایالات متحده یک گزارش طبقه بندی شده را با متحدان ناتو به اشتراک گذاشت که نتیجه آن این بود که سازمان اطلاعاتی FSB روسیه به پایگاه داده های کسپرسکی و همچنین کد منبع دسترسی داشته است. با این حال، آزمایشگاه کسپرسکی همواره هر گونه آگاهی و یا دخالت در هر عملیات جاسوسی سایبری را رد کرده است.

یوجین کسپرسکی، مؤسس کسپرسکی، اظهار داشت: ” آزمایشگاه کسپرسکی هرگز به هیچ کشوری برای جاسوسی سایبری کمک نکرده و نمیکند.”

یوجین همچنین اعلام کرد که او اخیراً تحقیقات داخلی را آغاز کرده است تا بررسی کند که آیا LEA حقایق مربوطه را در اختیار دارد یا نه.

یوجین قبلاً اعتراف کرده است که این امکان وجود دارد که ابزار های هکِ آژانس امنیت ملّی آمریکا توسط اسکنرِ ضد بدافزار،به عنوان بدافزار در نظر گرفته شده باشند زیرا محصولات آنتی ویروس برای همین کار ساخته شده اند.

این شرکت ضد ویروس گفت: “ما به طور کامل و تهاجمی بدون توجه به منبع، آلودگیهای مخرب را شناسایی و پاک کنیم.”

تا الان قضاوت اینکه آیا کسپرسکی دخیل بوده است یا خیر، سخت است اما توپ در زمین آمریکاست و آمریکا مجبور است که  شواهد واقعی را در مورد عملیات مخفی اطلاعاتی اسرائیلی ارائه دهد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *