گارتنر

همانطور که می دانید گارتنر هر ساله جدولی چهارگوشه به نام Gartner Magic Quardent برای صنایع مختلف فناوری اطلاعات از جمله آنتی ویروس ها را ارائه می دهد و در این جدول چهارگوشه سمت و سوی بازار و بازیگران اصلی آن بازار را معرفی و رده بندی می کند. چنانچه شما معیارهای گارتنر برای ارزیابی را بدانید وقتی به جدول نگاه می کنید دید شفاف تری به آن خواهید داشت و تصیم گیری برای شما آسان تر خواهد شد.

جدول جادویی چهارگوشه گارتنر توسط یک روش سازمان یافته ، دقیق و مبتنی بر واقعیت به وجود آمده است. درک و تحلیل شما از این جدول بسیار مهم است و به شما این اجازه را می دهد که تکنولوژی و یا تولید کننده خود را با دقت بیشتری انتخاب کنید.
جدول گارتنر به شما می گوید که کدام از بازیگران صنعت نیازهای امروز شما را بهتر می توانند برطرف کنند و کدام برای آینده برنامه جامع تری دارند.

جدول گاتنر تمام تولید کنندگان یک بازار خاص را نشان نمی دهد بلکه تنها آنهایی که بازیگران اصلی آن صنعت هستند را با تمرکز بالا بررسی می کند. معیارهای این انتخاب تشکیل شده است از سهم بازار، تعداد مشتری، نوع محصول یا خدمات، بازار هدف و برخی خصوصیات دیگر و آنهایی که بتوانند این معیارها را کسب کنند وارد جدول جادویی گارتنر می شوند.

معیارهای رده بندی گارتنر چیست :

جدول چهارگوشه جاویی گارتنر یا همان Magic Quardants Gartner دو دسته بندی اصلی دارد. دسته بندی اول ” کامل بودن دید در آینده : و دوم ” توانایی عملکرد امروز ” است. بنابر اولویت های تولید کننده و نوع عملکرد آنها گارتنر به آنها از کم تا زیاد نمره می دهد. گاهی البته دیده می شود که یک تولید کننده در یکی از این دو قسمت هیچ امتیازی ندارد زیرا آن تولید کننده ارتباط زیادی به آن بازار ندارد و یا اینکه در آن بازار برتری نسبی ندارد.

کامل بودن دید در آینده یا Completeness of Vision

معیار های این دسته عبارتند از :

درک بازار : توانایی تولید کننده برای درک نیازهای مشتریان و پیاده سازی آن در محصولات و یا خدمات خود.

استراتژی بازاریابی : پیامهای شفاف، متفاوت و متناوبی که یک تولید کننده در داخل سازمان خود، در رویدادها، جلسات، آنلاین و تبلیغات خود مخابره می کند.

استراتژی فروش : استراتژی برای فروش محصولات و یا خدمات از طریق شبکه های مناسب برای فروش مستقیم و یا غیر مستقیم، بازاریابی، خدمات و ارتباط با نمایندگان.

محصول و استراتژی ارائه شده : رویکرد یک تولید کننده به رشد محصول و تمرکز آنها برروی متفاوت بودن، عملکرد، کارایی و قابلیت های آن برای برطرف کردن نیازهای موجود و آینده.

نوع تجارت : منطق و مرتبط بودن مبنای تجاری یک تولید کننده در بازار.

استراتژی افقی / استراتژی درون صنعتی : استراتژی تولید کننده نسبت به منابع و مهارت های موجود در صنعت و نوع تعامل با آن.

نوآوری : منظم کردن منابع و متخصصان خود برای کسب مزیت های رقابتی در صنعت با سرمایه گذاری برروی تکنولوژی های جدید مورد نیاز.

استراتژی جغرافیایی : رویکرد یک تولید کننده نسبت به مهارت ها و منابع خارج از مرزهای جغرافیایی خود به صورت مستقیم و یار از طریق نماینده ها و همکاران خود.

توانایی عملکرد امروز Ability to Execute

معیار های این دسته عبارتند از :

محصول و سرویس : هسته اصلی محصولات و سرویس هایی که یک تولید کننده برای رقابت با رقبا و خدمت به مشتریان ارائه می دهد. این دسته شامل توانایی خدمات، کیفیت آن و قابلیت های آن می باشد.

پایداری کلی : ارزیابی سلامت مالی یک تولید کننده و موفقیت های معقول و مالی آن در بازار مورد مطالعه و همچنین احتمال تکرار این موفقیت ها و سرمایه گذاری در آن بازار.

قیمت گذاری و فروش : توانایی یک تولید کننده در پیش فروش و فروش و همچنین استراتژی های حمایتی در بازار. این معیار همچنین مدیریت قرارداد ها، قیمت گذاری، مذاکرات، خدمات قبل از فروش و به طور کلی همه مسائل مرتبط به شاخه های فروش را در بر می گیرد.

پاسخویی به نیازهای بازار : توانایی یک تولید کننده نسبت به نیازهای بازار و پاسخ مناسب به این نیازها. منعطف بودن، رقابت پذیر بودن و ارزیابی مناسب نیازهای مشتری و پاسخ به موقع به آنها از معیارهای این دسته می باشد.

اجرای مسائل بازاریابی : شفافیت، کیفیت، خلاقیت و اثر بخش بودن شیوه های اجرایی بازاریابی و انتقال پیام صحیح به مشتری. آگاهی رسانی به مشتری در مورد برند و تحولات صنعت و محصولات از طریق تبلیغات، جشنواره ها و دیگر برنامه های بازاریابی.

تجربه مشتری : ارتباط، محصولات و خدمات و برنامه های تولید کننده برای توانا کردن مشتری در ارزیابی محصولات. این معیار شامل راه هایی است که مشتری پشتیبانی فنی دریافت می کند و یا محصول را بررسی می کند.

عملکرد : توانایی یک تولید کننده برای رسیدن به اهداف و به انجام رساندن تعهدات. این معیار شامل مهارت ها، تجربیات، برنامه ها و سیستم هایی است که به تولید کننده اجازه می دهد عملکرد پویا و موثری داشته باشد.

توضیح تصویری جدول گارتنر :

 

جدول گارتنر

 

همانطور که در جدول چهارگوشه می بینید تولید کنندگان در چهار قسمت قرار می گیرند. پیشرو ها، چالش گران، آینده نگران و بازیگران بخش کوچک بازار.

پیشرو ها

در جدول گارتنر پیشرو ها تولید کنندگانی هستند که محصولات و خدمات کامل و مبنی بر حداکثر نیازهای بازار تولید می کنند و همچنین برای نگاه داشتن موقعیت خود در بازار برای آینده برنامه ریزی دقیقی دارند.  آنها با تمرکز و سرمایه گذاری های خود بر جهت بازار و مسیر آن تاثیر می گذارند.

تولیدکنندگان پیشرو اغلب زنجیره ای بزرگ از مشتریان راضی دارند و در بازار بسیار پررنگ ظاهر می شوند. قدرت مالی آنها باعث می شود تا حتی در اقتصادی چالش برانگیز بتوانند به رشد و توسعه خود ادامه دهند.

پیشرو ها اغلب به بیشترین نیازهای بازار پاسخ می دهند و مخاطبان زیادی را به سمت خود می کشانند البته ممکن است که در بازارهای افقی با شکست هایی نیز روبرو شوند.

چالشگر ها

چالشگرها در حال حاظر قدرت عملکرد بالایی در بازار دارند اما ممکن است که به دلیل نداشتن برنامه رشد نتوانند این قدرت و موقعیت خود را حفظ کنند. تولید کنندگان بزرگتر ممکن است در این قسمت قرار گیرند زیرا آنها با گستره وسیعی از مشتریان سروکار دارند و نمی خواهند با تغییرات، ریسک خود را بالا ببرند و باعث سردرگمی مشتریان بسیار زیاد خود شوند.

با وجود اینکه چالشگر ها اغلب سایز بزرگی دارند و به منابع مالی سرشاری دسترسی دارند اما دیدی کامل نسبت به آینده ندارند و در نوآوری و درک نیازهای آینده بازار ضعیف عمل می کنند. آنها محصولات فوق العاده ای امروز تولید و عرضه می کنند و چنانچه به نیازهای آتی بازار پاسخ مناسب دهند می توانند وارد قسمت پیشرو ها شوند.

چالشگر ها گاهی ممکن است که بین دو قسمت از این جدول یعنی پیشرو و چالش گر بسته به چرخه محصول و نیازهای بازار جابه جا شوند.

آینده نگرها

این دسته از تولید کنندگان پیش بینی هایی در راستای پیش بینی های گارتنر در مورد تکامل بازار دارند اما توانایی آنها برای رفع نیازهای آینده بازار ثابت نشده است. در بازارهای رو به رشد این خانه از جدول اغلب شلوغ تر می باشد. در این قسمت گاهی تولید کنندگان کوچک تر که ایده  هایی نوین و به روزی را ارائه می دهند حاضر می شوند. همچنین گاهی تولید کنندگان بزرگ تر که سعی در متفاوت بودن دارند نیز در این قسمت حظور پیدا می کنند. برای تولید کنندگان و مشتریان، آینده نگرها در قسمتی پرریسک قرار دارند. آنها اغلب فناوری، خدمات و نوع تجارت جدیدی را ارائه می دهند و  برای رسیدن به هدفشان در حال ساختن سرمایه، بازار و کانال های توزیع هستند. اینکه آینده نگرها وارد خانه چالش گرها یا پیشرو ها شوند بستگی به بازخورد مشتریان و پذیرفته شدن نوآوری آنها دارد. آینده نگرها گاهی هدف های جذابی برای مالکیت از سمت پیشرو ها و چالش گرها می باشند.

بازیگران بازارهای کوچک

این دسته از تولید کنندگان در قسمت کوچکی از بازار بسیار خوب عمل می کنند اما توانایی کمی برای نوآوری و یا دسترسی به بازارهای بزرگتر دارند. دلیل این نیز، تمرکز بسیار بالای آنها برروی یک قسمت از بازار و یا یک ناحیه جغرافیایی می باشد. آنها با تمرکز زیاد در یک قسمت از بازار و یا یک ناحیه جغرافیایی شانس خود را برای پیشروی در دیگر بازاها از دست می دهند.

بازیگران بازارهای کوچک ممکن است که قابلیت های مسئولانه بسیاری بالایی داشته باشند ولی عملکرد محدود آنها و یا توانایی های پشتیبانی آنها باعث شده است که نتوانند نیازهای مشتری را شناسایی کنند و به آنها کامل رسیدگی کنند. برای مشتریان ارزیابی تولید کنندگان این خانه بسیار دشوارتر از دیگر خانه های جدول گارتنر می باشد زیرا برخی از آنها ممکن است که رشد داشته باشند در حالیکه برخی ممکن است عملکرد خوبی از خود نشان ندهند زیرا طرح های آینده آنها چندان روشن نیست. یک بازیگر بازارهای کوچک ممکن است که انتخابی عالی برای نیازهای مشخص شما باشد. اگرچه اگر مسیر آنها برخلاف حرکت بازار باشد انتخاب آن می تواند در بلند مدت چالش برانگیز باشد.

منبع : گارتنر 


معیارهای گارتنر برای ارزیابی و مقایسه آنتی ویروس ها چیست؟


 

2 پاسخ
  1. محمود وثوق
    محمود وثوق گفته:

    بنظرم ترجمه عبارت انگلیسی نمودار جابجاست – focus on today ترجمه شده تمرکز برآینده.

    پاسخ

تعقیب

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *