اتحادیه اروپا و کسپرسکی

امروز در جلسه عمومی پارلمان اروپا که در کشور فرانسه و شهر استرازبورگ برگزار می شود اعضای پارلمان اروپا در مورد قطعنامه ای برای مسدود سازی نرم افزارهایی که به عنوان نرم افزارهای مخرب شناخته شده اند مانند کسپرسکی رای گیری خواهند کرد.

این درخواست به کمیسیون خارجی پارلمان اتحادیه اروپا پیشنهاد شده است. اتحادیه اروپا برای بالا بردن سطح امنیت سایبری خود قوانین بیشتری را در حال وضع کردن است که یکی از آنها قانون عدم استفاده از نرم افزارهایی است که ثابت شده عملیات مخرب انجام می دهند. محصولات کمپانی روسی کسپرسکی نیز یکی از این محصولات است که در صورت رای آوردن این قانون در اتحادیه اروپا مسدود خواهند شد.

 

در طرح پیشنهادی از کسپرسکی به صراحت به عنوان نرم افزار مخرب نام برده شده

در این طرح پیشنهادی از محصولات کسپرسکی به عنوان نرم افزارهایی که به عنوان برنامه مخرب از آن استفاده می شود نام برده شده است.

  1. Calls on the EU to perform a comprehensive review of software, IT and communications equipment and infrastructure used in the institutions in order to exclude potentially dangerous programmes and devices, and to ban the ones that have been confirmed as malicious, such as Kaspersky Lab;

منبع : سایت پارلمان اروپا

در این طرح پیشنهادی از کلمه Confirmed استفاده شده است که نشان دهنده تصدیق بر مخرب بودن آنتی ویروس کسپرسکی است. با این وجود هنوز به صورت عمومی این مطلب در اتحادیه اروپا مطرح نشده است، اما با وضع این قانون استفاده از نرم افزارها و دستگاه های خطرناک در اتحادیه اروپا ممنوع می شود.

کسپر سکی تنها نامی است که به طور مشخص در این درخواست آمده است و در مورد بقیه نرم افزارها و سخت افزارها به صورت کلی درخواست داده شده است. این موضوع حتی اگر در پارلمان اروپا رای نیاورد، برای اعتبار این کمپانی روسیه می تواند بسیار گران تمام شود.

این تصمیم بعد از این گرفته شده که ۳ کشور دیگر نیز قدم هایی بر علیه کسپرسکی برداشته اند. قبل از این ایالات متحده امریکا نیز استفاده از آنتی ویروس کسپرسکی و دیگر محصولات این کمپانی برروی کامپیوترهای دولتی ممنوع کرده بود. انگلستان نیز این هشدار داده است که آژانس های دولتی و شرکت های خصوصی از نرم افزار کسپرسکی استفاده نکنند. دولت هلند نیز چندی پیش تصمیم گرفت که محصولات Kaspersky را از شبکه های دولتی حذف نماید.

به گفته مقامات اتحادیه اروپا، پروسه تصمیم گیری در این اتحادیه طولانی تر است و به همین دلیل این اتحادیه قانونی برای عدم استفاده از کسپرسکی را تا به امروز وضع نکرده است.

برنامه شفاف سازی کسپرسکی کمکی به این کمپانی نکرده است

تمام این ممنوعیت های پشت سرهم برای کسپرسکی بعد از وارد سازی اتهامات به این کمپانی روسی جهت همکاری با سازمان های اطلاعات روسیه توسط مقامات امریکایی شروع شد. پس از این اتهامات تحقیقات گسترده ای در مورد محصولات کسپرسکی و نوع استفاده از اطلاعات توسط آنها صورت گرفت که منجر به این ممنوعیت ها شد.

آزمایشگاه کسپرسکی در سال گذشته تمام این اتهامات را رد کرد. حتی این کمپانی روسی در پاییز سال گذشته یک برنامه شفاف سازی منتشر نمود که به دولت ها اجازه می داد تا سورس کدهای محصولات آنها را بررسی کنند.

در ماه گذشته کسپرسکی اعلام کرد که برای شفاف سازی بیشتر برنامه ای دارد تا اطلاعات مشتریان اروپایی خود را در جایی به غیر از روسیه یعنی در کشور سوئیس نگه داری کند تا آژانس های امنیتی روسیه نتواند هیچگونه دسترسی به آنها داشته باشد.

اما برخلاف تمام این تلاش ها برای اثبات عدم جاسوسی کسپرسکی ، این روند عدم استفاده در کشورهای مختلف ادامه پیدا کرد تا جاییکه Best Buy و Depot نیز محصولات کسپرسکی را از قفسه های تمام فروشگاه های آنلاین و غیر آنلاین خود جمع آوری کردند و کسپرسکی مجبور شد تا دفتر خود در واشنگتون امریکا را تعطیل نماید. همچنین توئیتر نیز تبلیغات این کمپانی را در این شبکه پیام رسان متوقف کرد.

یوجین کسپرسکی مدیر عامل آزمایشگاه کسپرسکی در حساب توئیتر خود نوشت : “چرا اروپا باید شرکتی را که اروپایی ها را از ۳۲۰ هزار خطر سایبری در روز نجات می دهد مسدود کنند.”  او همچنین هشدار داد که این رای باعث ضعیف شدن امنیت سایبری در سرتاسر اروپا خواهد شد.

یکی دیگر از کمپانی هایی که تحت تاثیر این رای قرار خواهد گرفت کمپانی ZTE است . با اینکه نام این کمپانی چینی در این طرح پیشنهادی ارائه نشده است اما این کمپانی نیز متهم به ارائه اطلاعات به مقامات امنیتی چین شده است.

باید دید که امروز پارلمان اتحادیه اروپا چه رای به این طرح پیشنهادی خواهد داد.

تکمیل خبر :

این پیشنهاد با ۴۷۶ رای موافق و ۱۵۱ رای مخالف تصویب شد. همچنین ۳۶ نفر از اعضای پارلمان اروپا هبچگونه رایی به این پیشنهاد ندادند.

 

مرتبط : مقررات جدید اروپا برای حفظ حریم خصوص کاربران آنلاین GDPR

مرتبط : آیا جاسوسی کسپرسکی و همکاری آنها با دولت صحت دارد؟

مرتبط : کارمند سابق NSA متهم به خارج کردن اطلاعات بسیار حساس امنیتی

منبع : سایت اتحادیه اروپا 

 


اتحادیه اروپا در مورد مسدود سازی کسپرسکی رای گیری می کند


 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *