سرقت اطلاعات مشتری و استخراج بیت کوین

اخیرا دو خبر یکی در مورد دستگیری فردی در اکراین به جرم سرقت اطلاعات مشتری شرکت سابق و فروش آن به رقیب و دیگری استخراج بیت کوین توسط دانشمندان هسته ای روسیه از طریق ابرکامپیوترهای سایت هسته ای آن کشور منتشر شدند که در اینجا به آنها می پردازیم.

سرقت اطلاعات مشتری شرکت سابق و فروش آن به قیمت ۴۰۰۰ دلار به رقیب

پلیس اکراین اعلام کرد که اخیرا شخصی مضنون را که تلاش برای فروش اطلاعات یکی از مشتریان شرکت سابق خود کرده بود را دستگیر کرده است. این فرد مضنون، سعی داسته تا ۱۰۰ گیگابایت از اطلاعاتی که توانسته بوده از یک شرکت مالی در امور وام به شهروندان اکراینی استخراج کند را به فروش برساند.

پلیس اکراین گفته که فرد مضنون قادر بوده تا این اطلاعات را در هنگام کار برای یک شرکت مالی که نامش را افشا نکرده است بدست بیاورد. این فرد به پلیس گفته است که او از آسیب پذیری موجود در شبکه مشتری استفاده کرده تا به زیرساخت اطلاعاتی آنها دست پیدا کند و تواسنته تقریبا ۱۰۰ گیگابایت اطلاعات را از آنها به سرقت ببرد.

این فرد می خواسته که این اطلاعات به مبلغ ۴۰۰۰ دلار به نمایده یکی از رقبای شرکت قبلی خود بفروشد. پلیس این مرد را در طی یک سری عملیات زنجیره ای در شهر کیف Kiev پایتخت کشور اکراین دستگیر کرده است. آنها کامپیوترها و هاردهای شخصی او را کشف و ضبط کرده و اتهامات را طبق قوانین جرم کشور اکراین مطرح کرده است.

پلیس نام او را فاش نکرده است ولی عکسی از مرد دستگیر شده در روزنامه ها به چاپ رسیده است.

مرتبط : چگونه می توان یک شرکت رو به رشد را هک کرد؟

 

سرقت اطلاعات کارمندی در اکراین

این یکی از نمونه های سرقت اطلاعات توسط کارمندان شرکت می باشد که منجر به بی اعتباری کل شرکت و از دست رفتن اطلاعات مهم و محرمانه مشتریان آن شده است. قوانین کشورهای پیشرفته در مورد افشای اطلاعات محرمانه بسیار سخت گیرانه می باشد و شرکت ها را موظف به کنترل کارمندان خود برای حفظ حقوق مشتریان می کند. استفاده از یک نرم افزار DLP) Data Loss Protection) نیز یکی از راهکارها  برای جلوگیری از نشت و یا سرقت اطلاعات می باشد. شرکت هایی که به اطلاعات مشتریان خود دسترسی دارند می بایست پروتکل های امنیتی و قوانین حفظ حقوق مشتری را در شرکت های خود پیاده سازی کنند. آنها باید از نرم افزارهای امنیتی مانند آنتی ویروس های تحت شبکه قوی و نرم افزارهای DLP برای جلوگیری از نشت اطلاعات خود و مشتریان خود استفاده کنند. همچنین قوانینی باید در شرکت ها وضع شود که به کارمندان اجازه موشکافی و یا استفاده از چنین اطلاعاتی را ندهد.

دستگیری چند نفر به خاطر استخراج بیت کوین توسط منابع و کامپیوترهای سازمان خود

چند روز پیش نیز پلیس اکراین یک استاد دانشگاه که از منابع سازمان خود برای استخراج بیت کوین استفاده کرده بود را بازداشت کرد. این اتفاق نیز در شهر لاتسک اکراین اتفاق افتاده است. اما از آن جالب تر اتفاقی است که در روسیه افتاده است.

چندی پیش آژانس اطلاعات روسیه، اف اس بی FSB، چند نفر را به جرم اجرای عملیات استخراج بیت کوین توسط یکی از قویترین ابرکامپیوترهای روسیه دستگیر کردند.

مرتبط : WANNAMINE چیست؟ بدافزاری که ارز رمزپایه استخراج – ماینینگ میکند

این جرم توسط تحقیقات آژانس اطلاعاتی روسیه FSB کشف شده است زیرا این اتفاق در یکی از ابرکامپیوترهای موسسه تحقیقاتی فیزیک تجربی روسیه در شهر ساروف روی داده است و پلیس اجازه دسترسی به آن را ندارد. این محل مهمترین آزمایشگاه اتمی روسیه می باشد.

شهر ساروف قسمتی دورافتاده در روسیه است که به صورت دائمی تحت نظر نیروهای ارتش روسیه است. در این شهر تنها کارمندان و دانشمندان هسته ای روسیه اجازه تردد دارند و تنها آنها در این منطقه ساکن هستند.

اسخراج بیت کوین در سایت هسته ای روسیه

روزنامه Interfax روسیه می گوید که این ابرکامپیوتر که برای استخراج بیت کوین مورد استفاده قرار گرفته است سیستمی امن بوده و به دلیل اطلاعات مهمی که برروی آن است قرار نبوده که به اینترنت متصل شود.

افراد دستگیر شده که تعداد و نامهایشان مشخص نشده است بلافاصله شناسایی شده اند و توسط آژانس امنیتی روسیه دستگیر شده اند.

 

مرتبط : استخراج مونرو توسط هکر ها از طریق اندروید و باج افزار BLACK RUBY

منبع : https://www.bleepingcomputer.com/news/security/

 


۲ نمونه سرقت اطلاعات و منابع از طریق فروش اطلاعات شرکت و استخراج بیت کوین


 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *