رسانه های محلی گزارش داده اند که مقامات چینی در استان سین کیانگ، مردم محلی اقلیت مسلمان اویغور را مجبور به نصب یک برنامه در تلفن های خود می کنند که به دولت اجازه می دهد تا دستگاه شان را برای تبلیغات تروریستی اسکن کنند.

در واقع این اپلیکیشن یک MD5 ایجاد میکند و از طریق آن فایل های کاربران را تجزیه و سپس آنها را با یک پایگاه اطلاعاتی از محتوای تروریستی مطابقت میدهد.

همچنین این برنامه یک کپی از داده های Weibo و WeChat کاربران ایجاد کرده و آن را بر روی سرور های دولت آپلود میکند.

برنامه جاسوسی توسط پلیس محلی توسعه یافته است و این برنامه Jingwang (ایمنی شهروندان) نامیده می شود و توسط نیروهای پلیس اوریمقی، پایتخت سین کیانگ توسعه یافته است. مقامات این برنامه را در ماه آوریل راه اندازی کرده اند .همچنین این اپلیکیشن توانایی گزارش فعالیت مشکوک به پلیس را دارد.

در ابتدای ماه جولای مقامات این استان یک پیام وی چت به مردم محلی ارسال کردند و از آنان خواستند این برنامه را نصب کنند در غیر این صورت تا ۱۰ روز دیگر دستگیر میشوند.

در این مدت پلیس نیز مردم را در خیابان متوقف کرده است تا بررسی کنند که آیا برنامه را نصب کرده اند یا خیر . چندین نفر به علت نپذیرفتن آن بازداشت شده اند. هم اکنون مردم محلی، مکان های ایست بازرسی را به صورت آنلاین به اشتراک می گذارند، بنابراین دیگران می توانند از تردد در این محل ها خودداری کنند.

تنها، جمعیت اویغور هدف این برنامه ی پلیس میباشند
این برنامه برای دیگر استان های چین در نظر گرفته نشده است و تنها در استان سین کیانگ، جایی که جکعیت اویغور از همه بیشتر است در حال اجرا میباشد.تظاهرات و نا آرامی هایی در این منطقه رخ داده است که شامل اعتراض مردم محلی به ده ها سال ظلم و ستم و قتل های مشکوک به دست مقامات چینی میباشد.

همچنین داعش تا حد کمی در این منطقه حضور دارد و از این روی دولت چین این مساله را با ایجاد ممنوعیت برای پوشیدن لباس های اسلامی از جمله برقع جواب داده است.

درگیری میان مقامات چینی و جمعیت اویغور در گذشته به صورت فعالیت های سایبری خود را بروز داده است. همچنین گزارش هایی منتشر شده است که طبق آن گروه های جاسوسی سایبری چینی، مخالفان محلی را هدف بد افزار قرار میدهند.

طبق گزارش Mashable، مقامات سینژینگ در سال گذشته خدمات تلفنی را به اعضای جمعیت اویغور شروع کرده اند. این جمعیت از برنامه های پیام رسانی خارجی مانند WhatsApp یا Telegram یا از وی پی ان ها استفاده می کنند،

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *