1737377-firefox-vp-say-goodbye-to-flash--rotator

در گزارش Threat اوایل سال (۲۰۱۵) بود که Sean Sullivan پیش بینی کرد، کروم (Chrome)، فایرفاکس (Firefox) و Microsoft باید تا سال ۲۰۱۷، تغییر و عدم پشتیبانی از فلش را در مرورگرهای خود، اعلام کنند. ماه گذشته، خبر و اعلان گوگل را نیز در این زمینه بیان کردیم.

همان طور که پیش بینی شده بود، روز گذشته (۲۰-۷-۲۰۱۶)،  developerهای فایرفاکس در وبلاگشان چنین اعلامیه مشابهی را منتشر کردند.

فایرفاکس، با مسدود کردن فایل های مخصوص SWF از طریق یک Blocklist، حذف پشتیبانی از فلش را آغاز خواهد کرد. این لیست در ابتدا تنها شامل پلاگین هایی است که برای ” Fingerprinting(انگشت نگاری)” طراحی شده است. به بیان Developerهای فایرفاکس، معیارهای اضافه کردن محتوا به این لیست موارد زیر هستند:

  • مسدود کردن محتوا (Content) برای کاربر فایرفاکس قابل توجه نباشد.
  • این امکان وجود داشته باشد که قابلیت های اساسی محتوا را بدون فلش در HTML از نو پیاده سازی کرد.

این Blocklist برای اینکه بتواند انواع بیشتری از محتواها را تحت پوشش قرار دهد، در طول سال جاری گسترش خواهد یافت، در آغاز سال بعد نیز، فایرفاکس به یک تایید Click-To-Activate (کلیک برای فعال کردن) از جانب کاربر نیاز خواهد داشت، تا پیش از اینکه پلاگین فلش را برای هر کاربر فعال کند، از وی یک تاییده دریافت کند. انتشار عمده ESR (Extended Support Release) بعدی فایرفاکس، که برای ماه مارس ۲۰۱۷ زمانبندی شده، متاسفانه همچنان تا اوایل سال ۲۰۱۸، از پلاگین هایی مانند Silverlight  و  Javaپشتیبانی خواهد کرد.

تیم موزیلا بیان کرده که این تغییرات، سبب می شود که پایداری، عمر باتری و عملکرد مرورگرها بهبود یابد. برای ما، خبر خوب این است که این تغییرات، امنیت و ایمنی مرورگرها را بهبود خواهد داد، و این کار را به واسطه کاهش قابل توجه سطح حملات Exploit Kits (بسته های نفوذی) که باید با آنها کار کرد، انجام می دهد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *