اندروید به تازگی با پشت سر گذاشتن ویندوز، به فراگیر ترین سیستم عامل جهان تبدیل شده است.
طبق نتایج به دست امده از بررسی اف-سکیور، این هم خبر خوبی برای امنیت سایبری ست و هم خبری بد.

اف-سکیور یک بررسی در ۹ کشور اروپایی و همچنین ژاپن انجام داده است. در این پرسشنامه سوالاتی درباره امنیت سایبری از جمله امنیت موبایل پرسیده شده است و کارمندان شرکت های کوچک، متوسط و بزرگ به این سوالات پاسخ داده اند.

اول خبر خوب.
۸۴ درصد پاسخ دهندگان اظهار کرده اند که شرکت آن ها برای امنیت موبایل کارمندان راه حلی دارد و یا گمان میکنند که این ،یکی از اولویت های شرکتشان در ۱۲ ماه آینده خواهد بود.
۸۸ درصد جواب های فنلاندی و سوئدی و ۸۷ درصد از جواب های آلمانی و لهستانی نشان دهنده ی این میباشد که ایجاد راه هایی برای امنیت موبایل در این کشور ها رایج تر از دیگر کشورهای مورد بررسی در این تحقیق است.

با این حال تنها ۷۳ درصد از پاسخ دهندگان ژاپنی راهی برای امنیت موبایل داشته اند و یا در صدد برنامه ریزی برای ایجادش بوده اند. این جواب نشان میدهد که ایجاد امنیت سایبری در ژاپن نسبت به دیگر کشورهای مورد بررسی،کمتر متداول است.
۲۷ درصد باقی مانده گفته اند که شرکت آنان هیچ برنامه ای برای ایجاد راه های امنیتی نداشته است و یا اصلا نمی‌دانستند.

در میان تمام پاسخ های کشورهای مختلف در رابطه با نداشتن راه امنیتی برای موبایل و یا قصد نداشتن برای ایجادش، سه جواب متداول وجود دارد:
– ۳۳ درصد از پاسخ دهندگان گفته اند که موبایلشان حاوی اطلاعات حساس یا چیز ارزشمندی نیست
– ۲۶ درصد گفته اند که کمپانی انان از موبایل برای امور مربوط به شغلشان استفاده نمیکند.
– ۲۵ درصد هم گفته اند که امنیت موبایل در مقایسه با دیگر جنبه های امنیتی برایشان در اولویت نمی باشد.

اما با این همه به نظر میرسد که بسیاری از کمپانی ها میخواهند که کارمندانشان را در برابر جاسوس افزارها محافظت کنند.


و اما خبر بد…
گرچه بدافزار موبایل، به شدت دستگاه های اندروید را مورد هدف قرار میدهد، اما نسبتا کمتر از ویندوز است. ولی این به آن معنی نیست که با اعتماد بر اندروید و یا آنچه شرکت ها برای حفاظت از دستگاه های کارکنانشان انجام میدهند، نتیجه ی مطلوبی به شکل کاهش اطلاعات نفوذگر و یا دیگر نتایج امنیتی به دست بیاید.

یک بررسی مشابه نشان داده است که کمتر از ۳۲ درصد شرکت کنندگان میخواهند اطلاعات بیشتری درباره بهترین روش های ممکن برای امنیت کلی بدانند. به نظر سین سالیوان (Sean Sullivan) معاون اف-سکیور این نتیجه هشدار دهنده (زنگ خطر) است.

طبق نظر سالیوان، نفوذ رو به رشد دستگاه های اندروید در مقایسه با دیگر سیستم عامل ها بدان معنی است که شرکت ها، نیازمند یک بازنگری در دنبال کردن بهترین روش های ممکن در موبایل ها می‌باشند.

“منابع چندگانه ی اطلاعات به این مساله ی مهم اشاره دارد که مردم چگونه از دستگاه های اندروید خود محافظت می‌کنند. بنابراین وقتی تلاش هایی برای ایجاد امنیت یا راه های مدیریت موبایل در کمپانی ها قابل توجه باشد، سازمان ها به تهیه کردن راهنمایی برای چگونگی استفاده ی امن و مسئولیت پذیرانه از موبایل در محیط کار نیازمند می‌شوند. شما نمی‌خواهید که کارکنانتان طبق عادت، استفاده‌ی شخصی خود را از سر بگیرند و به کارشان ادامه دهند.”

آپدیت‌های سیتم عامل، نگرانی های سالیوان را اثبات می‌کند. طبق توضیحات گزارش اف سکیور درباره امنیت سایبری، دستگاه‌های اندروید نسبت به سیستم عامل آی او اس، به ندرت آپدیت سیستم عامل دریافت می‌کنند. با اینکه گوگل اغلب آپدیت های اندروید را عرضه می‌کند اما تولیدکنندگان دستگاه همیشه هماهنگ نیستند و این آپدیت‌ها را در دسترس کاربران نهایی قرار نمی‌دهند. آمار موجود در گوگل پلی ، علنا تصدیق می‌کند که در حال حاضر بیشتر مردم از ورژن‌های قدیمی و منسوخ اندروید استفاده می‌کنند. به رغم تفاوت این دو، به روز رسانی‌های نرم افزار، برخلاف سیستم عامل، جز اساسی برای امن نگه داشتن دستگاه‌ها میباشد.

استفاده نکردن از قفل صفحه، یکی دیگر از خطاهای امنیتی اساسی رایج میان کاربران اندروید می‌باشد. طبق گزارش اخیر گوگل، کمتر از نیمی از کاربران اندروید برای دستگاهشان قفل صفحه دارند. این رقمی است که به گفته ی سالیوان، غفلت های اساسی کمپانی ها را پر رنگ می‌کند.

سالیوان میگوید : “هیچ چیز راحت تر از سرقت اطلاعات یک دستگاه گم شده یا دزدیده شده نیست. تلفنی با مخاطبان و ایمیل‌های قابل دسترسی و تعدادی اکانت تمام چیزی است که برای دزدیدن هویت فردی دیگر لازم است. قفل صفحه هایی که از پین کد استفاده می‌کنند، احتیاط‌های امنیتی کوچکی هستند و استفاده نکردن از آن ها نوعی مشکل امنیتی است که شرکت ها باید درباره‌اش سختگیری بیشتری انجام دهند.”

بنابراین بهترین روش‌ها برای محافظت از تلفن‌های اندروید چیست؟
این‌ها چیزهایی برای شروع هستند:

  1. استفاده کردن از گذرواژه ی امنیتی (شامل حروف و اعداد)
  2. رمز گذاشتن بر روی محتوای دستگاه و ترافیک اینترنت
  3. استفاده از دستگاه شرکتی که زود به زود و به موقع آپدیت‌ها را در اختیار میگذارد
  4. پرهیز کردن از دانلود اپلیکیشن ها از منابع نامعتبر
  5. بکاپ گرفتن از فایل هایتان در صورت آلوده شدن به باج افزار (باج افزار های موبایل وجود دارند)
  6. نصب کردن یک راه حل امنیتی (حتی اگر کمپانی شما برایتان تهیه نمیکند)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *