گزارش گارتنر 2018

موسسه «گارتنر» (Gartner)  طبق روال سالانه خود جدول جادویی چهارگوشه خود را ارائه داد و در «گزارش ۲۰۱۸» این موسسه تغییراتی را در رده بندی شرکت های آنتی ویروس نسبت به سال گذشته می توان مشاهده کرد. طبق گفته این موسسه تحقیقاتی، محافظت از اندپوینت و شبکه در حال تکامل است تا بتواند به سمت امنیتی پایدار تر برای سازمان ها برود. در این روند تکاملی، شرکت های امنیتی به دنبال افزایش سطح استقامت، کیفیت تحقیقات، شناسایی حادثه و پاسخ به آن هستند. مدیران شبکه و امنیت در سازمان ها می باید از کارایی و سرعت عمل شرکت EPP خود، برای همگام بودن با تهدیدات مدرن اطمینان حاصل کنند.

امسال تحول زیادی در بازار امنیت و محافظت از نقطه پایانی بوجود آمده است و بازار تغییرات زیادی کرده است. در جدول گارتنر سال ۲۰۱۷ قابلیت هایی در محصولات امنیت شبکه به عنوان قابلیت های ممتاز و کامل کننده در نظر گرفته می شد. این قابلیت ها در تحقیقات سال ۲۰۱۸ به عنوان هسته مرکزی این محصولات در نظر گرفته شده است.

 

جدول جادویی چهارگوشه گارتنر

برای استفاده و تحلیل این جدول می توانید از مطلبی که قبلا در وبلاگ سیاسک برای «توضیح جدول گارتنر» ارائه شده است استفاده نمایید.

نتایج گارتنر سال 2018

بررسی چند برند آنتی ویروس مطرح در ایران در جدول گارتنر

آنتی ویروس Bitdefender

بیت دیفندر کارایی خوبی در طیف گسترده ای از سیستم عامل ها دارد و قابلیت های مناسب و کاملی را فراهم می کند. در حالی که تمرکز بزرگی از بیت دیفندر برروی محصولات خانگی است ولی شکاف بین محصولات خانگی و شبکه این کمپانی در حال کاهش پیدا کردن است. Bitdefender انتخاب مناسبی برای سازمان هایی است که تمرکز اصلی آنها شناسایی تروجان ها است و برروی تاثیر آنتی ویروس برروی سیستم حساسیت دارند.

از نقاط قوت Bitdefender  می توان به فناوری تشخیص بدافزار خوب و نتایج آزمایشگاهی مناسب در این بخش اشاره کرد. در گزارش های گارتنر آمده است که مشتریان این محصول از آسانی استفاده از آن و پشتیبانی مناسب آن راضی بوده اند. از دیگر قابلیت های خوب آنتی ویروس Bitdefender  می توان به مدیریت وصله ها اشاره کرد که همسو با روند مورد نظر موسسه گارتنر بوده است.

همانطور که در جدول گارتنر نیز دیده می شود Bitdefender از دیگر رقبای خود عقب مانده است و نتوانسته جایگاه چندان مناسبی در این جدول داشته باشد. یکی از دلایل این عقب افتادگی در بازار فقدان توانایی های اولیه تحقیقاتی و دیگری نداشتن گزینه ای برای هماهنگ سازی با دیگر ابزارهای امنیتی و بسترهای تحلیل و گزارش است.

گارتنر گزارش می دهد که ، با وجود اینکه Bitdefender سرمایه گذاری خوبی برای رشد در فروش به سازمانهای بزرگ کرده است ولی نوع تفکر آنها هنوز در مورد سازمان های بزرگ تکمیل نیافته است و پایین مانده است. به همین دلیل در سازمان های بزرگ این محصول استفاده نمی شود و موقعیت های بسیار محدودی در بخش سازمانی دارد.

 

آنتی ویروس ESET Nod32

آنتی ویروس ESET Nod32 سهم مناسبی از بازار محصولات امنیتی در بخش تجارت های کوچک و سایز متوسط را دارد. این کمپانی امنیتی، سطح محافظت خوبی با یک موتور سبک وزن در اختیار کاربران خود قرار می دهد. ESET یک مجموعه تحقیقاتی امنیتی دارد که مقالات و تحقیقات خوبی در زمینه امنیت اطلاعات ارائه می دهند. آنتی ویروس ESET Nod32 به ۳۵ زبان مختلف دنیا ترجمه شده است که نشان دهنده توزیع جهانی این محصول امنیتی می باشد.

برخلاف اینکه این ضد ویروس منابع کمی از شبکه و کاربر را به خود اختصاص می دهد اما موتور اصلی آن همچنان پرقدرت فعالیت کرده و توسط آزمایشگاه های متسقل تایید شده است.

ESET Nod32 توانایی های جامعی برای تشخیص و حفاظت از نقاط پایانی دارد. مشتریان آنتی ویروس نود۳۲ می توانند در برخی از کشورها از خدمات نصب و پیاده سازی رایگان آنتی ویروس بهره مند شوند و این امر باعث می شود که بار مهاجرت از یک آنتی ویروس به این آنتی ویروس برای فروشنده محصول کاهش یابد.

این محصول امنیتی با وجود فروش مناسب و سهم خوب بازار نتوانسته امسال در بخش پیشروها و یا چالشگر ها باشد. از دلایل این امر می توان به نداشتن قابلیت وایت لیست، نداشتن پشتیبانی زنده IOC، ادغام نشدن با EDR و برخی نواقص دیگر نام برد.

 

آنتی ویروس F-Secure

در سال ۲۰۱۷ کمپانی F-Secure همچنان به روند شناسایی حداکثری خود و دقت عمل بالا ادامه داد. این ضد ویروس بنا بر گزارش های آزمایشگاه های مستقل تاثیر بسیار کمی برروی منابع سیستم گذاشته و با این وجود از بالاترین سطح محافظت برخوردارد بوده است. در فناوری ابری اف سکیور PSB استانداردهای جدیدی در این مبحث ارائه شده است، و همچنین در بخش کنسول های درون سازمانی نیز F-Secure Business Suite توانسته با استانداردهای گارتنر همگام باشد. F-Secure قابلیت مدیریت پسورد را به محصولات خود بصورت باندل اضافه کرده است و پیشرفتهای زیادی در قابلیت کنترل دستگاه های جانبی اعمال کرده است.

در طی ۱۲ ماه سال ۲۰۱۷ اف سکیور قابلیت های فرارگیری در شبکه و توانایی های مدیریتی محصولات خود را افزایش داده است و محصولات خود را برای شرکت های بزرگ و سازمان های پیچیده مناسب تر کرده است. این کمپانی تمرکز زیادی برروی باج افزارها داشته است و همانطور که انتخاب خوبی برای سازمان های بسیار بزرگ است برای شرکت های کوچک نیز مناسب می باشد.

تغییرات و رشد نرم افزار به صورت هفته ای ۲ بار باعث شده است که این محصول از رقبای خود در سال ۲۰۱۸ جلوتر برود. قابلیت مدیریت وصله F-Secure  در محصولات ابری و داخل سازمانی آن موجود است و کارکرد آن با روش های سنتی نیست. مشتریان اف سکیور گزارش داده اند که خدمات شناسایی بدافزار و قابلیت پاسخ مناسب به تهدیدات در این محصول بسیار سریع انجام می گیرد. همچنین بنابر گزارشات، استفاده، پیاده سازی و نگهداری این محصول در سازمان بسیار آسان می باشد.

استفاده از روش های EDR در اف سکیور هنوز در حال توسعه است و با ارائه سیستم مدیری جدید خود به نام Rapid Detection Service در حال گسترش این بخش می باشد. با وجود اینکه F-Secure فروش خوبی در شمال اروپا، ژاپن و منطقه آسیای پاسفیک دارد، اما توسعه توزیع کنندگان محلی آن مناسب نیست و نیاز دارد تا برای توسعه همگون محصولات خود در سطح جهان از فروشندگان بیشتری استفاده کند و مطالعات بازاریابی خود را گسترش دهد. همچنین برخلاف برند قدرتمند F-Secure هنوز میانگین بزرگی مشتریان F-Secure تعداد ۵۰۰۰ کاربر می باشد که دلیل این امر که چرا سازمان های مقیاس بزرگ از این محصول کمتر استفاده می کنند چندان مشخص نیست.

آنتی ویروس Kaspersky

Kaspresky Lab رویکردی محکم در مقوله امنیت و سرویس های مدیریتی دارد. این کمپانی دیر وارد چرخه EDR  شده ولی رشد خوبی در این زمینه داشته است. تیم تحقیقاتی کسپرسکی یک سوم کل سازمان را در بر می گیرد و این نشان دهنده تحقیقات بسیار زیاد این کمپانی امنیتی، در زمینه بدافزارها است. آنتی ویروس کسپرسکی دقت بسیار بالایی در شناسایی بدافزارها دارد و در نتایج آزمایشگاه های مستقل همیشه جزو پیشرو ها بوده است.

سال ۲۰۱۷ کسپرسکی حظور زیادی در اخبار داشته است و دلیل آن اتهامات وارد شده به این کمپانی برای ارتباط با دولت روسیه بوده است. اما از نظر فناوری و جلوگیری از بدافزارها Kaspersky همچنان گزینه مناسبی برای سازمان هایی است که محدودیت خرید از کمپانی را ندارند.

کسپرسکی دارای کنسول مدیریتی قدرتمند و مدیریت وصله های نرم افزاری است. همچنین تیم R&D این کمپانی گزارش های بسیار خوبی در مورد تهدیدات سایبری ازائه می دهد و نقش خوبی در تحقیقاتی امنیت سایبری دارد. یکی از ایراداتی که در گزارش های گارتنر آمده است پیچیدگی کنسول مدیریتی آن و مرکز امنیت آنتی ویروس کسپرسکی است. همچنین مشتریان این محصول گزارش داده اند که نگهداری از کنسول آن امری دشوار برای تیم فناوری سازمان می باشد.

 

چنانچه نظری درباره گزارش جدید گارتنر دارید لطفا با ما در میان بگذارید تا در مورد آن بحث شود.

منبع : Gartner

 


   آخرین گزارش سالانه گارتنر ۲۰۱۸ در بخش شرکت های امنیتی و آنتی ویروس ها 


 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *