اینترنت اشیا

امنیت به دیدگاه جدیدی برای مقابله با خطرات مربوط با کسب و کار دیجیتال نیاز دارد؛ با ظهور اینترنت اشیا و ورود آن به تمام ابعاد زندگی و بویژه به ابزار و اشیا دنیای روبروی ما دنیایی روشن و بی عیبی به نظر نمی رسد.

ارل پرکینز Earl Perkins، معاون پژوهشی گارتنر گفت: “ما در نقطه انحنای تاریخ تکنولوژی قرار داریم.” اینترنت اشیا (IoT) اکنون به دروازه های جهان فیزیکی نفوذ کرده و نگرانی هایی در زمینه امنیت با خود به همراه آورده است. دلیل این نگرانی میلیاردها شیء ای است که قرار است طلاعات ما را جابجا کنند.

جایی برای پنهان شدن نیست

هیچ صنعتی در برابر IoT (اینترنت اشیا ) و فرصت های دیجیتالی که ارائه می دهد مصون نیست. از جمله داروهایی که حس می کنند کی و کجا مصرف می شوند، تجهیزات ورزشی هوشمند، مدیریت ترافیک متصل یا شرکت های بیمه ای که سلامت را رهگیری کرده و حق بیمه را تنظیم می کنند. هرچند شاید ما این حسگرها را مانند کامپیوترها ندانیم، اما آنها می توانند اطلاعات را پردازش و جمع آوری کنند. به طور کلی حسگرها هرجایی که ماشین تصمیم بگیرد می توانند قرار داده شوند. چون  حسگرهای کوچک ممنوعیت استفاده از یک عامل را ندارند، متخصصان امنیتی باید با پیامدهای حفاظت از کل اطلاعات جدید مواجه شوند.

اشیاء در  IoT  همچنین توانایی تغییر وضعیت محیط اطراف آنها و حتی وضعیت خود را دارند (به عنوان مثال، هنگامی که یک حسگر دمای اتاق را خیلی سرد شناسایی می کند، دما به صورت خودکار بالا می رود ، یا تنظیم سرم بیمار بستری در بیمارستان بر اساس اطلاعات پرونده پزشکی بیمار). از آنجایی که فن آوری در محیط فیزیکی درحال تغییر است، ما به بعد دیگری از امنیت، یعنی امنیت دیجیتال، نیاز داریم.

تعریف امنیت دیجیتال

پرکینز امنیت دیجیتال را تحت عنوان ” توسعه ریسک محور امنیت موجود و اقداماتی برای محافظت از تمام انواع دارایی های دیجیتالی تجارت های دیجیتال. امنیت دیجیتال به شما اطمینان خاطر می دهد که ارتباطات بین این دارایی ها امن و قابل اعتماد است”. البته تعریف او از امنیت دیجیتالی کمی پیچیده به نظر می رسد.

پرکینز می گوید: “لازم نیست آنچه که امروز بلد هستید را دوباره بیاموزید اما شیوهای متفاوتی برای بازگذاری دارایی ها توسط اشیای مختلف صورت خواهد گرفت. در دنیای جدید IoT، لازم است از روابط اشیا با اشیا، خدمات با اشیا و اشیا با افراد محافظت شود.” جالب این است که با حرکت از امنیت اطلاعات به امنیت سایبری، کیفیت امنیت تکامل می یابد. این تکامل شامل ایمنی همراه با دسترس بودن، محرمانه بودن و یکپارچگی است.

فرضیه برنامه ریزی استراتژیک: تا پایان سال ۲۰۱۷، بیش از ۲۰ درصد از شرکت ها منابع امنیتی دیجیتال خود را به حفاظت از طرح های تجاری با استفاده از دستگاه ها و خدمات در اینترنت اشیا اختصاص خواهند داد.

نقش خود در جهان امنیت دیجیتال را درک کنید

پرکینز تأکید می کند که لازم است متخصصان امنیتی درک کنند که نقش جدیدی در جهان امنیت دیجیتال بازی می کنند. “اشیا” در حال تغییر هستند و ما نیز ارتباطات جدیدی با اشیا خواهیم داشت. اشیا در حال رسیدن به نقطه حساسی هستند که میتوانند نوع نگرش ما نسبت به دنیای دیجیتال را تغییر دهند. نگرش متخصصان امنیتی نیز میبایست با این تغییر تکامل پیدا کند و ارتباطات بین این بازیگران دنیای جدید دیجیتال را درک و راهی برای امن سازی این ارتباطات کنند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *