هکر کلاه سفید کیست ؟ هکر کلاه سفید متخصص امنیت کامپیوتر است که به منظور تست و ارزیابی امنیت یک شبکه و سیستم محافظت شده تلاش در هک آن می کند. این نوع هکرها از مهارت های خود برای برقراری بیشتر امنیت و مبارزه با هکرهای کلاه سیاه استفاده می کند.

هکر فردی است که با استفاده از دانش و استعداد خود می توانند سیستم های کامپیوتری را فریب داده و آنها را دور بزند. آنها می توانند یک شبکه سازمانی و یا حتی قسمتی از شبکه جهانی را مختل کنند. در دهه ۸۰ میلادی تعریفی که از هکر می شد به این شکل بود که : مجرم خطرناکی که از اجتماع دور مانده است. اما امروز می دانیم که هکرها مقاصد مختلفی از انجام این نوع عملیات دارند.

امروز هکر ها را بر اساس نوع عملکردشان می توان به سه گروه تقسیم کرد

  • هکر کلاه سیاه که مجرم و متخلف هستند
  • هکر کلاه سفید که هکرهای با اخلاق هستند که برای امنیت افراد و شبکه ها فعالیت می کنند
  • هکر کلاه خاکستری که هنوز نمی داند از مهارت خود برای کارهای اخلاقی استفاده کند و یا کارهای مجرمانه و اغلب هردوی آنها را انجام می دهد

 

هکر کلاه سیاه

هکر کلاه سیاه

هکرهای کلاه سفید آسیب پذیری های یک شبکه و سیستم محافظت شده را شناسایی می کنند و با پوشش این آسیب پذیری ها اجازه دسترسی هکرهای کلاه سیاه را به آن شبکه ها و سیستم ها نمی دهند. اگرچه روشهایی که هکر کلاه سفید و کلاه سیاه استفاده می کنند مشابه می باشد ولی دلایل هر کدام از انجام این عملیات کاملا متفاوت است. هکر اخلاقی توسط یک فرد یا سازمان استخدام می شود تا با اجازه سازمان تهدیدات احتمالی شبکه آنها را شناسایی کرده و برای آنها راه حل ارائه دهد. آنها از مهارت های خود برای منافع اجتماع استفاده می کنند.

به هکرهای کلاه سفید هکر با اخلاق نیز گفته می شود که با وجود توانایی برای تبدیل شدن به هکر کلاه سیاه از استعدادهای خود برای منافع کل اجتماع استفاده می کند.

انگیزه اصلی هکرهای کلاه سفید را می توان دریافت به موقع حقوق دانست بنابراین خیلی جای تعجب ندارد که آنها تمام درآمد خود را صرف خرید کامپیوترهای شخصی گران قیمت کنند که برای بازی های آنلاین از آنها استفاده کنند. اغلب تا زمانیکه درآمد مناسبی برای این امور داشته باشند تصمیم به تبدیل شدن به هکر کلاه سیاه را نمی گیرند.

نکته قابل توجه این است که برخی از هکرهای کلاه سفید هکرهای تحصیل کرده یا آکادمیک هستند. آنها صنعت گران کامپیوتری هستند که علاقه چندانی به حفاظت از سیستم ها و شبکه ندارند. آنها بیشتر به ساخت نرم افزارهای هوشمندانه با ظاهری زیبا می پردازند. آنها بیشتر به سمت ارتقای سیستم ها توسط روشهای خلاقانه می روند. آنها گاهی مهندسین کامپیوتری هستند که به صورت جدی با سازمان ها همکاری می کنند و روشهای جدید کامپیوتری را ابداع می کنند.

چگونه یک هکر کلاه سفید شویم ؟

چنانچه شما دانش کافی برای حل مشکلات امنیتی یک سازمان و یا مشکلات کلی تری را دارید و تکنیک های بررسی و تست آسیب پذیری های یک سازمان را دارید می توانید یک هکر کلاه سفید باشید. انجام اموری از قبیل تست نفوذ، افزایش ظریب امنیت سازمانی، شناسایی آسیب پذیری ها و برطرف کردن آنها و همچنین کاستن ریسک های امنیتی یک سازمان اموری است که برای تبدیل شدن به یک هکر کلاه سفید لازم می باشد.

داشتن مهارتهای ارتباطی برای تبدیل شدن به این نوع هکر لازم است. یک هکر کلاه سفید نیازمند برقرای تعادل بین هوش و استعداد خود و مسائل اخلاقی است و همچنین نیاز دارد تا بتواند در هنگام فشار آرامش خود را حفظ کند و بر خود مسلط باشد.

مدرک هکر کلاه سفید که به آن CEH می گویند توسط سازمان EC-Council ارائه می شود. افرادی که مدرک CEH یا مدرک هکر اخلاقی را دارند می تواند در شرکت های بین المللی با حقوق بالا استخدام شوند. متوسط درآمد یک هکر اخلاقی که در شرکتی استخدام می شود بنا بر گفته PayScale معادل ۷۲۰۰۰ دلار در سال می باشد و این نرخ بنا بر استعداد و نوع شرکتی که در آن کار می کنند، می تواند به ۱۰۰.۰۰۰ دلار در سال نیز برسد. هکرهای کلاه سفید همچنین پروژهای متفاوتی انجام می دهند که مبلغ این پروژه ها ممکن است از ۱۵۰۰۰ دلار تا ۴۵۰۰۰ دلار باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *