تلگرام تقلبی

در حالیکه پروژه های متن باز یا همان Open Source بسیار سودمند هستند اما همیشه مجرمانی وجود دارند که از این شرایط استفاده می کنند و اپلیکیشن های تقریبا مشابهی با اپلیکیشن اصلی برای سو استفاده از کاربران تولید و انتشار می دهند. مانند برنامه تلگرام تقلبی که ممکن است آن را به اشتباه به جای اپلیکیشن اصلی آن از گوگل پلی دانلود کنید.

شما در فروشگاه گوگل پلی می توانید هزاران اپلیکیشن متن باز پیدا کنید که برخی از آنها خیلی هم مشهور هستند. سو استفاده از این نرم افزارهای متن باز برای برنامه نویسان اندروید کار آسانی است که می توانند با تولید نرم افزار بدافزار از این موقعیت سو استفاده کرده و توجهات زیادی را نیز به سمت خود جلب کنند.

نرم افزار یا اپلیکیشن متن باز چیست ؟

نرم افزار متن باز به پروژه ای می گویند که استفاده و همچنین توسعه آن برای همه آزاد است. از لحاظ امنیتی نرم افزارهای متن باز مانند شمشیری دولبه می مانند که از یک سمت مشکلات آن می تواند توسط دیگران به راحتی شناسایی و برطرف گردد. از طرف دیگر این شفافیتی که در نرم افزارهای متن بازی مانند تلگرام وجود دارد باعث سو استفاده افراد خلاف کار می شود. آنها می توانند از آسیب پذیری های این اپلیکیشن ها برای اهداف غیر قانونی خود استفاده کنند.

ریسک دیگری که در پروژه های متن باز وجود دارد کپی برداری از آنها است. مجرمان می توانند با استفاده از کدهای برنامه نویسی یک نرم افزار متن باز، یک اپلیکیشن شبیه به آن را تولید کرده که کاربر را به اشتباه بیندازند. زمانی که کاربر آن اپلیکیشن را دانلود و اجرا می کند بدافزار شروع به فعالیت می کند.

اپلیکیشن تلگرام تقلبی

اخیرا شرکت سیمانتک اپلیکیشنی پیدا کرده است که نام آن شبیه به تلگرام است. وقتی آن را در گوگل پلی می بینید نوشته شده است Teligram [NEW VERSION UPDATED] که این در واقع تلگرام تقلبی می باشد که کاربران را فریب می هد که آن را به جای اپلیکیشن تلگرام اصلی نصب کنند. در دید اول کاربر نمی تواند تشخصی دهد که آیا این تلگرام اصلی است یا تقلبی ، زیرا هر دو کاملا شبیه به هم هستند و تنها در یک کلمه “i” با یکدیگر اختلاف دارند. همانطور که در عکس پایین هم می بینید صفحه دانلود این دو در گوگل پلی در ظاهر شباهت های زیادی به هم دارند. تفاوتی که این دو در عمل با یکدیگر دارند این است که تلگرام اصلی یک اپلیکیشن اجتماعی برای ارسال پیام می باشد ولی تلگرام غیر اصلی کتابخانه تبلیغات را به کدهای نوع اصلی آن برای درآمد زایی و فروختن تبلیغات اضافه کرده است.

تلگرام تقلبی

 

حتی صفحه توضیحات این ۲ اپلیکیشن نیز در گوگل پلی یکسان می باشد به جز قسمت نام که یکی Telegram است و دیگری Teligram

 

تلگرام اصلی در مقابل تلگرام تقلبی

 

زمانی که شما آنها را نصب می کنید تفاوت ها همچنان بسیار کم می باشد.

همانطور که در این عکس می بینید در تلگرام اصلی شما پیغام ارسال کرده و به سرعت به طرف مقابل می رسد ولی در تلگرام غیر اصلی شما تبلیغ می بینید.

تلگرام اصلی در مقابل تلگرام تقلبی

 

بدافزار موجود در Teligram

زمانیکه شما تلگرام تقلبی را دانلود می کنید و آن را اجرا می کنید به اپلیکیشن دسترسی به اطلاعات خود را می دهید. اکنون این نرم افزار فقط برای تبلیغ سو استفاده می شود و اطلاعات کاربر را به سرقت نمی برد ولی برنامه نویسان آن می توانند هر زمان که نیاز داشته باشند این قابلیت را به چنین برنامه های متن بازی اضافه کنند.

چگونه ریسک امنیتی را پایین بیاوریم :

قبل از اینکه اپلیکیشنی را نصب کنید به خصوص اپلیکیشن های متن باز، حتما از اصلی بودن آن توسط این راه ها اطمینان حاصل کنید :

  • نام توسعه دهنده . نام توسعه دهنده هر اپلیکیشن در صحفه دانلود آن در گوگل پلی آمده است. وقتی می خواهید که اپلیکیشن را دانلود کنند نام توسعه دهنده آن را در گوگل جوستجو کنید تا مطمئن شوید نرم افزار اصلی را دانلود می کنید.
  • نظرها  . در صفحه دانلود اپلیکیشن همیشه قسمتی برای نظرها وجود دارد. قبل از دریافت و نصب، نظرها را بخوانید و ببینید که آیا کسی نظر منفی داده است یا خیر.
  • امتیاز ها . با وجود اینکه اپلیکیشن های تقلبی هم گاهی می توانند امتیاز بالایی بگیرند اما تعداد افرادی که به آنها امتیاز می دهند از نمونه اصلی آن کمتر است.

کاربران موبایل همچنین می توانند از خود در مقابل ویروس و بدافزارهای موبایل با روش های زیر محافظت کنند.

نرم افزارهای خود خود را به روز نگه دارید

سیستم عامل موبایل خود را همیشه آپدیت کنید

اپلیکیشن ها از منابع ناشناش دانلود نکنید

به دسترسی هایی که اپلیکیشن ها از شما می گیرند بسیار دقت کنید

از یک نرم افزار موبایل سکیوریتی یا همان آنتی ویروس اندروید استفاده کنید

از اطلاعات خود به صورت مرتب بک آپ تهیه کنید

 

مرتبط : آیا به نرم افزار آنتی ویروس موبایل اندروید برای موبایل خود نیاز دارم ؟

مرتبط : پیدا کردن گوشی آیفون گم شده و مسائل امنیتی در ردیابی گوشی آیفون

 


مراقب باشید اپلیکیشن تلگرام تقلبی را به جای اصلی دانلود و نصب نکنید


 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *