فیس بوک و مایکروسافت

آمریکا می گوید که فیس بوک و مایکروسافت تهدیدات سایبری کره شمالی را خنثی کردند. بنا به گزارش خبرگزاری رویترز هفته گذشته دولت ایالات متحده بصورت علنی از کره شمالی به عنوان عامل حملات سایبری ماه “می” که باعث صدمه زدن به بیمارستان ها، بانک ها و دیگر شرکت ها شده بود نام برد.

تام باسرت مشاور امنیتی کاخ سفید می گوید که : “فیس بوک حساب های کاربری که عملیات حملات سایبری را اجرا می کرد از کار انداخت و مایکروسافت نیز وصله های مربوطه را برای جلوگیری از حمله سایبری ارائه کرد.”

امریکا جزییات بیشتری در مورد اقداماتی که فیس بوک و مایکروسافت انجام داده اند را منتشر نکرد ولی از بقیه شرکت ها نیز درخواست کرد که برای دفاع از منافع ملی و امنیت سایبری با دولت همکاری کنند.

این مقام امریکایی، پایونگ یانگ را برای این حملات سرزنش کرد و گفت که دولت کره شمالی مسئول حملات باج افزار WannaCry که به صدها هزار کامپیوتر در بیش از ۱۵۰ کشور صدمه زده بوده است. مقامات آمریکایی شواهدی دال بر این موضوع را ارائه نداده اند.

این اتهامات دقیقا همزمان با افزایش تنش ها با کره شمالی بر سر موضوع سلاح های اتمی آن کشور زده شده است.

سخنگوی فیس بوک تایید کرد که این کمپانی هفته گذشته حساب های کاربری که به کره شمالی ارتباط داشته است را حذف کرده است. او اضافه کرد که این حساب های کاربری اغلب شخصی و جعلی بوده اند که با هدف ارتباط با قربانیان و سو استفاده از آنها ساخته شده بودند.

فیس بوک همچنین افرادی که در پشت این حساب های کاربری بودند را نیز شناسایی کرده است. این عمل همانند عملیاتی بود که این کمپانی در سال ۲۰۱۶ علیه برخی حساب های کاربری مشکوک روسیه انجام داده بود. آنها ادعا کردند که روسیه از طریق این حساب های کاربری قصد دخالت در انتخابات آمریکا را دارد.

مایکروسافت نیز در صفحه بلاگ خود اعلام کرد که هفته گذشته بدافزاری مربوط به گروه لازاروس Lazarus Group بوده است را متوقف کرده است. مایکروسافت می گوید که آنها قصد داشتند تا از این بدافزار برای حملات جدید سایبری استفاده کنند. مایکروسافت می گوید با وجود اینکه این اقدامات بعد از مشورت با چندین دولت ( نه فقط دولت ایالات متحده )  صورت گرفته، اما تصمیم مایکروسافت مستقل بوده است.

مقامات آمریکایی می گویند که حمله WannaCry برای تخریب و ویرانگری بوده است. آنها تصدیق کردند که آمریکا باید فشارهای خود را بر پیانگ یونگ بیشتر کند.

انگلستان و چندین محقق امنیت سایبری نیز کره شمالی را مسئول این حملات سایبری می دانند. آقای باسرت می گوید که کشورهای ژاپن، استرالیا، نیوزلند و کانادا نیز با نظر امریکا مبنی بر دست داشتن کره شمالی در این حملات سایبری موافق هستند.

همانطور که فیس بوک و مایکروسافت اطلاعات زیادی را در اختیار دولت قرار می دهند، شرکت های دیگر امریکایی به خصوص شرکت هایی که در زمینه امنیت سایبری فعالیت می کنند به منظور مقابله با تروریست موظف به ارائه اطلاعات به دولت امریکا هستند. از نمونه این شرکت ها می توان به کمپانی امنیتی سیمانتک که آنتی ویروس نورتون و آنتی ویروس سیمانتک را تولید می کند، کمپانی مکافی که آنتی ویروس مکافی را تولید می کند و پالو آلتو که محصولات مختلف امنیتی تولید می کند، اشاره کرد.

یک مقام رسمی امریکا اخیرا به رویترز گفت که آژانس های اطلاعاتی امریکا اطمینان بالایی دارند که گروه لازاروس مسئول حمله WannaCry بوده اند. او می گوید که منابع محرمانه ای مبنی بر این ادعا وجود دارد.

گروه لازاروس به گفته محققان امنیت سایبری توسط دولت کره شمالی حمایت می شود. آنها گروه لازاروس را مسئول حمله سایبری سال ۲۰۱۴ به کمپانی سونی پیکچرز Sony Pictures Entertainment می دانند. در طی این حمله سایبری، فایل های زیادی تخریب شد و ارتباطات آنلاین سازمانی آن شرکت نیز لو رفت که باعث استعفا و اخراج چندین مدیر سطح بالای آن شرکت شد.

دولت کره شمالی ارتباط با گروه لازاروس را رد کرده است و همچنین مسئولیت حمله WannaCry را نیز بر عهده نگرفته است.

 

منبع : خبرگزاری رویترز

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *