سهم زنان در صنعت امنیت سایبری

بزرگترین گردهمایی امنیت سایبری جهان در ۲۰ آپریل مصادف با ۳۱ فروردین ماه ۱۳۹۷ برگزار خواهد شد و تنها یک نفر از بین ۲۰ نفر افرادی که در آن سخنرانی خواهند کرد زن می باشد. شاید این خود نشانگر سهم کم رهبری زنان در صنعت امنیت سایبری است. نام او Monica Lewinsky است و مدافع جلوگیری از سو استفاده از طریق اینترنت است. ۱۹ نفر دیگر که در کنفرانس RSA در سانفرانسیسکو سخنرانان کلیدی خواهند بود همگی مرد هستند. تمام این مردان به جز یک نفر از آنان متخصصین امنیت سایبری هستند.

کنفرانس RSA یک سری از کنفرانس های امنیتی در حوزه فن آوری اطلاعات است که هر ساله برگزار شده و حدود ۴۵۰۰۰ نفر در آن شرکت می کنند. این کنفرانس از سال ۱۹۹۱ شروع به کار کرده است. محل برگزاری این کنفرانس هرساله در امریکا، اروپا، آسیا و امارات متحده عربی برقرار می شود. در کنفرانس RSA مسائل آموزشی، شبکه سازی و ارتباط اهالی صنعت و برنامه جایزه به شرکت های برتر انجام می گردد.

این امر باعث انتقاد سازمان های مختلف از جمله فیسبوک شد. آقای Alex Stamos افسر ارشد امنیتی فیسبوک پیشنهاد داد که کنفرانس دیگری با میزبانی زنان متخصص در امنیت سایبری برگزار کند.

خانم مونیکا لوینسکی در حساب توئیتر خود گفت که، برای او جای تعجب دارد که چرا تنها مردان در صف سخنرانان این کنفرانس هستند و از برنامه گذاران درخواست کرده که بهتر عمل کنند. او می گوید : ” من از این رویکرد بسیار ناراحت هستم اما RSA هنوز شش هفته تا کنفرانس وقت دارد و امیدوارم که در مورد این موضوع تجدید نظر کند.”

معاون کنفرانس RSA خانم Sandra Toms گفت که این لیست هنوز نهایی نشده است و احتمال وجود زنان بیشتر در آن هنوز وجود دارد. برای مثال خانم کریستن نیلسن وزیر امنیت ملی ایالات متحده به صورت رسمی به این کنفرانس دعوت شده است اما هنوز برای سخنرانی تایید نشده است.

این سرو صدا چندی است که در محافل فن آوری و بدتر از همه در صنعت امنیت سایبری بلند شده است. چندی پیش کمپانی فنلاندی اف سکیور نیز این مسئله را مطرح کرد و کنفرانسی را با محوریت رهبری زنان آینده در صنعت امنیت سایبری برگزار کرد. در تحقیقی که اخیرا ارائه شده است سهم رهبری زنان در صنعت امنیت سایبری ۱۱% می باشد که این نشانگر شرایط نامتوازن جنسیتی در این صنعت می باشد. شرکت های امنیتی می گویند که برای آنها کار ساده ای نیست که زنان متخصص بیشتری را در کمپانی های خود استخدام کنند زیرا یافتن و آموزش این افراد زمان بر است و در این خلال ممکن است از وظیفه اصلی که محافظت از شبکه و اطلاعات حساس و مفابله با هکرها است غافل بمانند.

چه کسی مسئول است ؟

اما این سئوال مطرح است که در سهم ناچیز رهبری زنان در امنیت سایبری چه کس را باید سرزنش کرد ؟ این مسئله ای جهانی است و تنها مربوط به یک کشور نیست. اینجا کسی حاظر نیست که دست خود را بالا بگیرد و خود را مسئول این عدم توازن معرفی کند.

خانم Sandra Toms می گوید که نبود چنین توازنی باعث شده است که نتوانیم از زنان بیشتری در این کنفرانس دعوت به عمل آوریم. او می گوید که ما قبول می کنیم که سهم رهبری زنان در امنیت سایبری کم است و این بخشی از کل موضوع زنان است.

بنابراین مسئله تاثیر ناچیز زنان در رهبری صنعت امنیت سایبری برعهده کل صنعت فن آوری اطلاعات می باشد. از طرفی به نام شرکت هایی که اسپانسر این کنفرانس هستند نیز نگاه کنید. شرکت های مایکروسافت، سیمانتک و مکافی بعلاوه RSA Security  که یکی از زیرمجموعه های شرکت DELL می باشد. اگر به میزان فعالیت زنان در این شرکت ها نگاه کنیم شاید دلیلی بهتر برای عدم حظور آنها در بین سخنرانان اصلی بیابیم.

اغلب سخنرانان از طرف کمپانی های اسپانسر این کنفرانس معرفی می شوند. وقتی به دایره مدیریتی این شرکت ها نگاه می کنیم در می یابیم که زنان کمی در تیم های مدیریتی آنها حظور دارند

 • شرکت جونیپر Juniper Network بدون وجود یک زن در بخش مدیریتی
 • از بین ۱۸ نفر تیم مدیریتی صفر زن

 

 • موسسه SANS بدون وجود یک زن در بخش مدیریتی
 • از بین ۶ نفر تیم مدیریتی صفر زن

 

 • شرکت سیمانتک Symantec : سهم زنان ۱۱% از تیم مدیریتی
 • از بین ۱۸ نفر تیم مدیریتی ۲ زن

 

 • شرکت RSA Security سهم زنان ۱۳% از تیم مدیریتی
 • از بین ۸ نفر تیم مدیریتی ۱ زن

 

 • شرکت آکامای Akamai سهم زنان ۱۳% از تیم مدیریتی
 • از بین ۱۵ نفر تیم مدیریتی ۲ زن

 

 • شرکت مایکروسافت Microsoft سهم زنان ۱۹% از تیم مدیریتی
 • از بین ۱۶ نفر تیم مدیریتی ۳ زن

 

 • شرکت سیسکو Cisco سهم زنان ۲۲% از تیم مدیریتی
 • از بین ۶۴ نفر تیم مدیریتی ۱۴ زن

 

 • شرکت IBM سهم زنان ۲۹% از تیم مدیریتی
 • از بین ۲۱ نفر تیم مدیریتی ۶ زن

 

 • شرکت مکافی McAfee سهم زنان ۳۰% از تیم مدیریتی
 • از بین ۱۰ نفر تیم مدیریتی ۳ زن

هیچ کدام از شرکت های IBM, McAfee و حتی سازمان SANS پاسخ یا نظری در مورد این موضع گیری نداده اند. شرکت های Akamai, Juniper, Microsoft و Symantec نیز هنوز پاسخی در مورد این قضیه که چرا سخنران خانم معرفی نکرده اند نداند. شرکت Cisco دلیل اینکه چرا هیچ زنی را برای سخنرانی معرفی نکرده نگفته است اما قبول کرده است که تعداد زنان در بخش رهبری و مدیریتی در صنعت امنیت سایبری کم است.

حال باید دید که آیا این اعتراضات زنان نتیجه ای هم خواهد داشت یا خیر. این موضوع در بخش های مدیریتی امنیت سایبری ایران نیز به صورت واضح تری وجود دارد. امید داریم که در ایران نیز وزارت محترم ارتباطات و فن آوری به این موضوع رسیدگی نماید و این موضوع را حداقل به بحث بگذارد. وجود این مباحث در محافل اقتصادی و سیاسی می تواند در بلند مدت نتیجه بخش باشد.

 

مرتبط : اف سکیور راه مقابله با حمله سایبری “پیشخدمت شیطانی” را تشریح می کند

 


سهم رهبری زنان در صنعت امنیت سایبری و اعتراض در کنفرانس RSA    


 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *