جنگ سایبری

پس از انتخاب دونالد ترامپ و پس از آن برکزیت Brexit و بحران کاتالونیا حالا انگشت های اتهام هر روز به سمت کرملین برای مداخله در امور داخلی کشورهای غربی توسط هکرهای خود بیشتر شده است. حالا این جنگ سایبری باعث شده است تا کشورهای غربی نگرانی زیادی از دخالت های روسیه در امور داخلی خود توسط ابزار و سلاح های سایبری داشته باشند.

با وجود اینکه اولین اتهامات مسکو درباره انتخابات سال ۲۰۱۶ امریکا در مورد هک سرورهای جناح دموکرات بود اما بعد، این اتهامات گستره وسیع تری به خود گرفت. حالا مقامات غربی می گویند که کرملین از تمام ابزار موجود برای دخالت در انتخابات امریکا استفاده کرده بود.

منشع این ترس ابتدا هکرهای مرموز روسیه بودند که در این جنگ سایبری برای آژانس های امنیتی روسیه کار می کنند. اما حالا مطبوعات غربی، مسکو را متهم می کنند که به دنبال ضربه زدن به دموکراسی آنها می باشد.

این نگرانی به اسپانیا و انگلستان هم سرایت کرده است. مقامات مادرید نگران دخالت روسیه در نا آرامی های اخیر ایالات کاتالونیا هستند و انگلستان نیز می گوید که احتمال دارد روسیه در انتخابات برای خروج انگلستان از اروپا دخالت کرده باشد. حتی آلمان و فرانسه نیز چندی پیش از تاثیر هکرهای روسی در انتخابات گذشته و آتی خود ابراز نگرانی کرده اند.

روسیه نیز در پاسخ با رد کردن تمام این اتهامات، آنها را احساسی و غیر منطقی می خواند و می گوید که هیچ مدرکی دال بر این موضوعات وجود ندارد.
روسیه سرمایه گذاری زیادی برروی جنگ سایبری کرده است و پیوسته بازیگران جدیدی در این رویارویی معرفی می کند. در سال ۲۰۱۴ رسانه های روسیه از ابزار قدرتمند جدیدی به نام Troll Factory در سنت پترزبورگ پرده برداری کردند. نام رسمی این ابزار جدید کرملین، آژانس تحقیقات اینترنت یا Internet Research Agency می باشد که بنا بر گزارش ها قسمتی از سرویس های امنیتی روسیه است که با راه اندازی هزاران اکانت جعلی در شبکه های مجازی تلاش برای تاثیر گذاری بر افکار عمومی را دارد.

گزارش ها حاکی از آن است که این ابزار در ابتدا برای مصرف داخلی استفاده می شده و در سال ۲۰۱۵ به منظور تاثیر گزاری بر افکار عمومی در انتخابات ایالات متحده به امریکا تغییر جهت داده است. البته باید گفت که این استراتژی سالهاست که توسط خود دولت های غربی به خصوص امریکا و انگلستان و از طریق ابزارهای ارتباط جمعی از قبیل اینترنت، ماهواره و تلویزیون جهت پیشبرد مقاصد سیاسی و تاثیر بر افکار عمومی کشورهای مختلف دنیا استفاده شده است.

روسیه در خلال انتخابات ۲۰۱۶ امریکا به شدت بودجه کمپین های سایبری خود را افزایش داد و در همین زمان هکرهای روسی به هدف قرار دادن سرورهای حزب دمکرات امریکا و انتشار اخبار محرمانه آنها متهم شدند. پس از آن نیز اخبار از دخالت این هکرها بر حزب امانوئل مکرون در انتخابات فرانسه و آژانس جهانی ضد دوپینگ ( به خاطر پرونده دوپینگ تیم های المپیک روسیه ) به گوش رسید.

روزنامه نگار تحقیقاتی روسیه آقای سولداتوف می گوید که آژانس های امنیتی امریکا در بحث سایبری بسیار توانمند تر از آژانس های امنیتی روسیه هستند و آنها به منابع بسیار بیشتری در سطوح پایین تری دسترسی دارند. او ادامه می دهد که فعالیت هکرهای روسی نسبت به سازمان های امریکایی بسیار محدودتر است و روش هکرهای روسی مبتنی بر منابع مبتدی مانند فیشینگ می باشد. این در صورتی است که امریکا منابع سازمان یافته تر و بسیار قدرتمندتری در اختیار دارد و از آنها استفاده امنیتی می کند.

این روزنامه نگار روسی می گوید که “کرملین از این عملیات چیزهای زیادی به دست نیاورده است و بیشتر صدای آنها توسط رسانه های غربی بلند شده است.” حالا روسیه به خاطر این اتهامات که اغلب منبع رسمی و محکم ندارند، نگران حملات مشابه به کشور خود از طریق کشورهای دیگر می باشد.

مرتبط : از جنگ اتمی به جنگ سایبری

مرتبط : استرالیا، پیشرو در وضع قوانین امنیت سایبری

مرتبط : دونالد ترامپ قانون ممنوعیت استفاده از نرم افزار کسپرسکی را امضا کرد

 


هکرهای روسی باعث نگرانی دنیا شده اند، جایگاه امریکا در این جنگ سایبری کجاست


 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *