میکو هیپونن مدیر ارشد تحقیقات اف سکیور می گوید که استاکس نت همه چیز را در دنیای امنیت آنلاین تغییر داد. او همچنین به چند عامل دیگر که تغییراتی مهم در تاریخچه امنیت سایبری بوده است اشاره کرده که به آنها می پردازیم.

میکو هیپونن در سخنرانی خود در موزیلا به نام “امنیت کامپیوتر دیروز، امروز و فردا” به شوخی گفت که مزیت هایی در این که شما همیشه در صحنه بوده اید وجود دارد. منظور میکو خود او بوده است.

او مردی است که Vanity Fair به او لقب “جنگجوی کدها ” را داده است. میکو در سالی که اینترنت اختراع شد به دنیا آمد و در سال ۱۹۹۱ به اف سکیور پیوست. در آن سال ها از هر ۵ امریکایی تنها یکی از آنها کامپیوتر داشت. پس وقتی که جف برینر مدیر امنیت اطلاعات موزیلا در معرفی او می گوید که ” میکو از زمانی که امنیت کامپیوتر تبدیل به صنعت شد قسمتی از آن بوده است” حرف گزافی نزده است.

قسمتی از شغل میکو در اف سکیور پیش بینی تحرکات امنیتی با در نظر گرفتن تاریخ امنیت سایبری است. او که نگهبان موزه بدافزارها است، ۲۷ سال است که به شکار ویروس ها و بدافزارها پرداخته. میکو هیپونن به ۵ داستان تاریخی که تاثیر بزرگی در دنیای امنیت سایبری داشته است اشاره کرده که به آنها می پردازیم

۱ – مدتی طول کشید که مجرمان متوجه شوند چگونه می توان از فضای سایبری پول در بیاورند

میکو می گوید که اولین تلاش باج افزار در سال ۱۹۸۹ صورت گرفت. نام این باج افزار The AIDS Information Trojan بود که شباهت فوق العاده ای به باج افزار Petya که در سال ۲۰۱۶ منتشر شد داشت. بعد از آنکه نویسنده AIDS دستگیر شد کسانی که بصورت تفننی هک انجام می دادند برای دهه ها به این کار ادامه دادند، تا اینکه در سال ۲۰۰۳ ویروس Fizzer بعنوان اولین بدافزار به همه یاد داد داد چگونه از ویروس کامپیوتری پولسازی کند. از آن زمان به بعد هر روز بدافزارها رشد کردند و پیشرفته تر شدند.

۲ – آپدیت ویندوز قبلا عجیب و مسخره بود

تصور کنید که امروز سال ۲۰۰۳ است و شما توسط یک کرم ایمیل به نام Blaster آسیب دیده اید.

یک پیغام خطایی به شما می گوید که ویندوز XP تا ۶۰ ثانیه دیگر ریبوت می شود. کاری نمی توانید انجام دهید فقط ریبوت می شود.

پس از آن به کارتان ادامه می دهید و این اتفاق دوباره رخ می دهد. هنوز آسیب پذیری وجود دارد. دوباره پس از یک ساعت این اتفاق رخ می دهد و دوباره پس از نیم ساعت. این موضوع را بارها و بارها می بینید و هر چه ماشین های بیشتری آلوده می شوند اسکن های بیشتر و بیشتری نیز انجام می شود. دیگر کلافه می شوید و کمک درخواست می کنید و کسی به شما می گوید که آسیب پذیری هایی وجود دارد که باید آنها را وصله یا همان Patch کنید. حالا سال ۲۰۰۳ است و دیگر هیچ آپدیتی برای ویندوز دریافت نمی کنید. راهی که می توانید آپدیت های ویندوز را دریافت کنید این است که با جستجوگر وب خود وارد سایت مایکروسافت شوید و به دنبال آپدیت ها بگردید. بالاخره آپدیت جدید را پیدا می کنید و روی آن کلیک می کنید. این روشی بود که می شد از آن طریق ویندوز را آپدیت کرد. اما در هنگام دانلود آپدیت جدید، این اخطار را می گرفتید که شما هنوز آسیب پذیر هستید. حالا در همین هنگام ۲ پیغام برروی صفحه خود دارید. یکی از آنها شمارش معکوس تا ۶۰ است که به خاطر آسیب پذیری می خواهد کامپیوتر شما را ریبوت کند. دیگری نیز در حال شمارش معکوس برای به پایان رسیدن دانلود است. هنوز دانلود به پایان نرسیده کامپیوتر شما ریبوت می شود و این چرخه تا زمانی که شانس به شما رو کند ادامه پیدا می کند.

میکو می گوید که این بیشتر شبیه یک بازی کارتونی بود اما کاربران مایکروسافت آن را خنده دار نمی دانستند و از آن خسته شده بودند. این نقطه عطفی بود برای تغییر در معروفترین سیستم عامل دنیا که تصمیم بگیرد جدیت بیشتری در مورد امنیت به خرج دهد.

میکو هیپونن - استاکس نت و تاریخچه امنیت سایبری

۳ – استاکس نت چگونه همه چیز را تغییر داد – حمله ای به امنیت سایبری و شروع دورانی جدید

از نظر میکو هیپونن تغییر بزرگ دیگری در در کتاب تاریخچه امنیت سایبری رخ داد که رقابت نیروهای سایبری را وارد دوران خطرناکی کرد. درباره دوران قبل از استاکس نت صحبت کردیم و امروز در دوران پس از استاکس نت صحبت می کنیم. میکو می گوید که این موضوع آنقدر بزرگ است که می توان دوران امنیت سایبری را به دوران قبل از آن و پس از آن تقسیم کرد. پس از آنکه در مستند روزهای صفر این نقطه انفصال تشریح می شود میکو نگرانی تابستان سال ۲۰۱۰ را تشریح می کند و می گوید که چگونه کشف یک قطعه عظیم بدافزاری، تمام محققین امنیتی سرتاسر دنیا را متحدانه برای کشف هدف این حمله که به منابع عظیمی دسترسی دارد یکدل کرد. او می گوید که همه به این نتیجه رسیدیم که بدون شک یک دولت حامل مالی و اجرایی حمله استاکس نت است. حالا دیگر دنیای امنیت سایبری تغییر کرده است. میکو هیپونن در جمله معروف خود می گوید که ” دانشمندان فیزیک با ساختن بمب اتم معصومیت خود را از دست دادند و دانشمندان کامپیوتری با ساختن استاکس نت ”

۴ – چه خوشمان بیاید چه نه، انقلاب اینترنت اشیا در حال رخ دادن است

میکو می گوید که چراغ ها در این اتاق به واسطه کامپیوتر روشن هستند، آب از شیرآب به خاطر کامپیوتر می آید. به همین دلیل است که میکو می گوید صنعت امنیت سایبری تنها برای محافظت از کامپیوترها نیست بلکه برای محافظت از اجتماع است. انقلاب اینترنت اشیا از سال ۱۹۶۰ در کارخانه ها و سیستم های اتوماسیون شروع شد و امروز در حال ورود به خانه هاست. خیلی مهم نیست که شما چقدر تلاش می کنید که از دستگاه های متصل به اینترنت استفاده نکنید زیرا بالاخره دچار آن خواهید شد.

امروز ما هنوز حق انتخاب برای استفاده از دستگاه های هوشمند و نوع سنتی آنها را داریم. اما در ۱۰ سال آینده حتی احمق ترین دستگاه های سنتی به اینترنت اشیا یا همان IoT متصل خواهند بود و دیگر شما حق انتخابی نخواهید داشت. شاید گاهی مجبور باشیم به توستر خانه دروغ بگوییم. شاید اگر فیلم بالا را مشاهده کرده باشید معنی این جمله را بهتر درک کنید.

۵ – او هرگز تصور نمی کرد که روزی اینگونه شود

میکو می گوید ” شاید اگر در گذشته به من می گفتند که سرانجام ما دیگر با جوانان و نوجوانانی که برای خوشگذرانی بدافزار تولید می کنند نخواهیم جنگید بلکه باید با جرایم سازمان یافته ای که می تواند میلیون ها حمله بدافزاری را کنترل کند، یا آژانس های اطلاعاتی و نظامی خارجی و تروریست و افراطی گری بجنگیم هرگز آن را باور نمی کردم. این بیشتر شبیه فیلمی علمی تخیلی به نظر می رسید تا واقعیت. اما این اتفاقی است که در حال رخ دادن است و دقیقا چیزی است که داریم با آن زندگی می کنیم. ”

 

منبع : F-Secure


تاریخچه امنیت سایبری – استاکس نت همه چیز را تغییر داد


 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *