بلاک چین چیست

«بلاک چین» چیست؟ می دانیم که تکنولوژی Blockchain می تواند باعث تراکنشات امن و سریع شود. اما به عقیده کارشناسان، کارگزاری ها یا صراف هایی که «بیت کوین» و دیگر انواع ارزهای رمزپایه را معامله می کنند بررسی مناسبی برروی امنیت شبکه خود انجام نمی دهند. برای مثال، اخیرا یک کارگزاری در توکیو ۵۳۰ میلیون دلار به دلیل نواقص امنیتی در شبکه خود و هک شدن از دست داد.

اواخر ماه گذشته یک کارگزاری در توکیوی ژاپن ۵۸ میلیارد ین، معادل ۵۳۰ میلیون دلار را به دلیل هک شدن از دست داد. نام این کارگزاری Coincheck exchange است که اکنون معاملات ارز رمزپایه NEM خود را متوقف کرده است و معاملات بیت کوین و دیگر ارزها را نیز محدود کرده است. این حمله دومین هک عمده در ژاپن در طی سال های گذشته بوده است. در اینجا نگاهی به این فن آوری و نگرانی های امنیتی در خصوص بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتالی می اندازیم.

بلاک چین چیست ؟

کارتیس مایلز کارشناس Blockchain در شرت IBM اینگونه جواب این سئوال را می دهد : تکنولوژی بلاک چین زنجیره ای از بلوک ها یا بسته هایی است که حاوی سوابق تراکنشات است. هرکدام از این بسته ها یا بلوک ها به همنوع بعدی و قبلی خود متصل است که این نوع رفتار باعث دشواری در تکه تکه کردن یا اختلال در آنها می شود. به همین سبب است که هکر برای اینکه بخواهد سوابق یکی از این بلوک ها را تغییر دهد باید تمام بلوک های متصل به آن را که اطلاعات مشابهی را حمل می کنند را تغییر دهد. این سوابق در بلاک چین از طریق رمزنگاری محافظت می شود . همچنین شبکه مشارکت کنندگان برای خود کلیدهای مخصوصی دارند که به تراکنشاتی که انجام می دهند اختصاص داده شده. این کلیدهای مخصوص شبیه به امضاهای دیجیتالی شخصی عمل می کنند. هر تغییری در این بلوک ها باعث بی اعتباری امضاها شده و به دیگر افراد داخل شبکه این تغییر را اخطار می دهد. بلاک چین ها در شبکه هایی که به قول معروف سینه به سینه یا فرد به فرد عمل می کنند نگهداری می شوند. آنها به صورت مستمر به روز و هماهنگ می شوند. مقدار بسیار زیادی توان کامپیوتری برای دسترسی به هر نمونه از یک بلاک چین و تغییر همه بلوک ها در یک لحظه نیاز است. زیرا اگر هکرها نتوانند در یک لحظه همه بلوک های حاوی آن سابقه را تغییر دهند زنجیره خود به خود آن حمله را خنثی کرده و آن تغییر را از اعتبار ساقط می کند.

مرتبط : بیت کوین چیست ؟ چرا BITCOIN به محبوب ترین ارز رمزپایه تبدیل شد ؟

امنیت ضعیف

با وجود اینکه یک بلاک چین به خودی خود، بسیار امن است ،ولی هنوز صرافانی که معاملات BTC و یا دیگر ارزهای رمزپایه را انجام می دهند نقش مهمی در آن بازی میکنند. همانگونه که در بالا نیز دیدیم این کارگزاری ژاپنی تحقیقات ضعیفی در مورد امنیت سایبری انجام داده بود و می دانیم آنهایی که نتوانند عملیات پیشگیرانه انجام دهند جریمه آن را خواهند پرداخت. اگر امنیت معاملات بیت کوین برقرار نشود سکه ها و ارزها دزدیده خواهند شد. اگر یک کارگزاری یا صراف نقش واسط برای مبادلات ارزی را بازی می کند، باید بتواند به اندازه یک بانک مطمئن باشد و امنیت خود را تقویت کند.

مرتبط : رشد قیمت بیت کوین و ریسک امنیتی آن برای اینترنت اشیا و خانه های هوشمند

ریسک هک شدن

طبق تحقیقات انجام شده برروی ارزهای رمزپایه، به سرقت رفتن بیت کوین از طریق دزدی فردی، بدافزار و نرم افزارهای ویروسی ، باج افزارها و هک در طی سالهای ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۶، ۳۰ برابر شده است و به میزان ۳ میلیارد دلار در سال رسیده است. حمله انجام شده به Coincheck ( بیت کوین های این کارگزاری به سرقت نرفته است بلکه NEMها به سرقت رفته است) دومین حمله بزرگ هک بعد از حمله به MT. Gox بوده است که بزرگترین صراف بیت کوین در دنیا قبل از نابود شدن و ورشکسته شدن بود.

کارگزاری Coincheck از این قصور امنیتی معذرت خواهی کرده است و متعهد شده است که NEM مشتریانی که متضرر شده اند را به آنها بازگرداند. در نمونه Mt. Gox تعداد زیادی از سرمایه گذاران بیت کوین را در ژاپن به کلی متوقف شدند و مقامات را مجبور به وضع قوانین بیشتری دراین مورد کرد. چنانچه قیمت بیت کوین را به قیمت امروز محاسبه کنیم ، مبلغ به سرقت رفته از آن کارگزاری معادل ۱۰ میلیارد دلار خواهد بود.

شناسایی هکرها

ردیابی تراکنشات بلاک چین امکان پذیر است ولی صاحب یک کیف پول که بیت کوین یا ارزهای دیگر رمزپایه در آنها نگهداری می شوند امکان پذیر نیست. به عقیده برخی این بزرگترین نقطه ضعف بیت کوین یا سایر ارزهای رمزپایه است که نمی توان صاحب کیف پول را شناسایی کرد. البته به عقیده برخی دیگر نیز این نقطه قوت این تکنولوژی است. اما از لحاظ امنیتی این امر به هکرها اجازه می دهد که پنهانی به دریافت پول بپردازند بدون اینکه از عواقب آن هراسی داشته باشند.

افزایش هک بیت کوین و دیگر ارزهای رمزپایه، انجمن های مربوطه را وادار به جستجو برای پیدا کردن راهی برای متوقف کردن و شناسایی هکرها کرده است.

مرتبط : بیت کوین ارزی دیجیتال، برای عصری دیجیتال

مرتبط : ماینرهای بیت کوین از هک فیسبوک مسنجر برای استخراج بیت کوین استفاده می کنند

 


بلاک چین چیست ؟ افزایش هک بیت کوین و ارزیابی امنیت ارز رمزپایه


 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *