امنیت سایبری

استرالیا قوانین جدیدی در زمینه امنیت سایبری برای جلوگیری از احتمال حمله آنلاین به زیرساخت های حساس آن کشور وضع کرد.

قوانینی که سابق بر این در استرالیا اعمال شده بود برای مقابله با حملات سایبری و خرابکاری در امور و صنایع دفاعی کشور بود.  طبق این قونین چنانچه فردی با پشتوانه خارجی عملیات خرابکاری در این زیرساخت ها داشته باشد تا ۱۵ سال حبس منتظر او خواهد بود. در قوانین جدید کلمه “خرابکاری” معنی گسترده تری گرفته است و طیف وسیعی از حملات سایبری را شامل شده است.

در این قوانین سختگیرانه ارسال بات نت نیز خرابکاری نامیده می شود. همانطور که می دانید بات نت ها ویروس هایی هستند که در حالت عادی کاری انجام نمی دهند و تا زمان فرمان تاثیری برروی عملیات سیستم نمی گذارند.

البته شناسایی این نوع حملات بسیار دشوار می باشد، زیرا آنها هیچگونه صدمه فوری ایجاد نمی کنند. بات نت ها در صورت بروز یک جنگ می توانند با یک فرمان از مرکز، زیرساخت های حساس را به سرعت از کار بیندازند.

این قوانین جدید به دلیل تغییرات سیاسی در منطقه می باشد. به نظر می رسد که چالش های بوجود آمده در منطقه پاسفیک، قانون گذاران را مجبور کرده تا خود را برای یک جنگ آماده سازند. جنگی که تا ۱۰ سال پیش هیچ کس حتی به ذهن خود نیز راه نمی داد. با اینکه در این قوانین به صورت مستقیم به چین و کره شمالی اشاره نشده است ولی اثر آنها را می توان در این قوانین جدید به وضوح دید.

یکی از قوانینی که در استرالیا طی بیست سال گذشته تغییرات زیادی کرده است قانون مالکیت اسلحه می باشد. ۲۰ سال پیش قوانین مربوط به اسلحه در استرالیا و امریکا یکسان بود ولی امروز با قوانین سختی که دولت وضع کرده، اگر یک استرالیایی بخواهد کوچکترین اسلحه را برای خود داشته باشد باید ماه ها کاغذ بازی انجام دهد و این امر تا حدی برای آنها غیرممکن شده است.

حالا دولت، به قوانین امنیت سایبری نیز رویکردی شبیه به قوانین اسلحه در ۲۰ سال گذشته را دارد. آنها دریافته اند که چقدر می توانند در مقابل حملات سایبری آسیب پذیر باشند. این آسیب پذیری نه تنها برای دولت وجود دارد، بلکه برای تمام شرکت ها نیز صدق می کند.

سال گذشته وزیر ارتباطات استرالیا کمپین هایی برای شرکت ها با هدف آموزش و آماده سازی آنها در مقابل حملات سایبری اجرا کرد. در این کمپین ها راه های سریع و آسان برای افزایش امنیت سایبری شرکت ها مانند استفاده از شبکه های خصوصی مجازی و راه کارهای دیگری آموزش داده شد و به شرکت ها برای ایمن سازی سایبری خود وام های تجاری داده شد.

امروزه امنیت سایبری به یکی از دغدغه های اصلی دولت استرالیا تبدیل شده است. دلیل اصلی این نگرانی نیز موقعیت جغرافیایی آنها در منطقه پاسفیک می باشد. ۲ اسپانسر بزرگ حملات سایبری در دنیا، یعنی چین و کره شمالی در منطقه فعالانه کار خود را ادامه می دهند و این دور از ذهن نیست که در سال های پیش رو جنگ به فضای مجازی کشیده شود.

مرتبط : مقالات امنیت اطلاعات

منبع : نیوزمکس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *