باج افزار WannaCry

دولت ایالات متحده به طور عمومی اذعان دارد که کره شمالی در پشت باج افزار WannaCry قرار دارد ؛ همان بد افزاری که در اوایل سال جاری بیش از ۲۳۰،۰۰۰ کامپیوتر در ۱۵۰ کشور جهان را تحت تاثیر قرار داد.

به گفته ی یکی از مقامات مطلع آمریکایی، دولت ترامپ از تمام دولت های مسئول دعوت خواهد کرد تا با توانایی کره شمالی در مورد هدایت حلمه های سایبری مقابله کنند و موجب تحقق همه ی تحریم های مربوطه در شورای امنیت سازمان ملل متحد شوند.

تام بوستر، مشاور امنیت ملی ترامپ در عصر روز دوشنبه از ارتباط دولت کره شمالی و باج افزار WannaCry صحبت کرد و این دولت را متهم به دست داشتن در این حمله سایبری دانست. او در وال استریت ژورنال اعلام کرده است که در صبح سه شنبه ادامه ی بیانیه را شرح خواهد داد.

کره شمالی به طور گسترده مظنون به ایجاد ویروسی است که با باج افزار WannaCry و باج افزارهای دیگر جفت شده و داده های کامپیوتر قربانیان را رمزنگاری می کند و برای بازگرداندن دسترسی کاربر از آنها درخواست باج میکند. دولت آمریکا تا به الان توضیحات بیشتری را منتشر نکرده است.

در ماه ژوئن واشنگتن پست گزارش داد که آژانس امنیت ملی ،کره شمالی را با تولید باج افزار WannaCry مرتبط میداند. در ماه اکتبر، دولت انگلیس اعلام کرد که معتقد است کره شمالی مجرم است. ماه بعد، سیا مجوز طبقه بندی مشابهی را صادر کرد که قبلا گزارش نشده است.

یک مقام رسمی امریکا اشاره کرده است که دولت ایالات متحده اطلاعات فنی ابزارهای سایبری کره شمالی و زیرساخت های عملیاتی را منتشر کرده است و با همکاری کشورهای دیگر به منظور کاهش توانایی کره شمالی برای انجام تست های بیشتر و یا تأمین مالی غیرقانونی تلاش کرده است.

این مقام رسمی به صورت ناشناس درباره ی این موضوع صحبت می کند. او اعلام کرده است که ۱۲ مورد از حملات سایبری در تاریخ ۱۲ ماه می به بخش های حیاتی، از جمله مراقبت های بهداشتی، آسیب زده است که به طور بالقوه زندگی افراد زیادی را در معرض خطر قرار میدهد. این موضوع یک الگوی فعالیت سایبری از هم گسیخته و خطرناک توسط یک کشور منزوی را دنبال میکند. رهبر کره شمالی کیم جونگ اون، برای توسعه نیروهای سایبری و هک به عنوان یک ابزار کم هزینه و با تاثیر بالا که می تواند به سیستم های کشورهای قدرتمند آسیب برساند، تلاش میکند.

در نوامبر ۲۰۱۴، کره شمالی شبکه های Sony Pictures را هک کرد، سیستم های کامپیوتری را خراب کرد، ایمیل های شرکتی را سرقت و منتشر کرد و خواستار لغو پخش فیلم طنزی شد که ترور کیم را به تصویر میکشد. این حمله موجب شد دولت اوباما تحریم های اقتصادی را تحمیل کند.

این مقام رسمی بیان میکند: ” حمله باج افزار WannaCry، به خوبی اهمیت امنیت سایبری شامل پچ کردن و به روز کردن سیستم ها و نیاز به همکاری قوی میان بخش های خصوصی و عمومی برای به اشتراک گذاری اطلاعات و جلوگیری از تهدیدات سایبری و کاهش این تهدیدات را نشان داد.”

تحریم های شورای امنیت بر کره شمالی بر فعالیت های آن برای توسعه یک سلاح هسته ای متمرکز است. با این حال به نظر میرسد که دولت با مرتبط کردن الگوهای کلی رفتار بد کره شمالی از جمله در فضای مجازی میخواهد موجب تحقق همه ی تحریم ها بر این کشور شود.

 

مرتبط : هکرهای WannaCry، مبلغ ۱۴۳ هزار دلار از کیف پول بیت کوئین برداشت کردند.

 


ارتباط دولت کره شمالی و باج افزار WannaCry


 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *